Ten tajmeniczy NOWOTWÓR atakuje podstępnie. Niewiele osób o nim słyszało

2019-11-07 13:24 katk
smutek
Autor: East News

O nowotworze NET słyszało niewiele osób. Lekarze uważają, że jest to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów, ponieważ jego objawy są dosyć nieoczywiste, a występowanie tej choroby jest częstsze niż raka trzustki czy żołądka. Jakie są objawy nowotworu NET i czy można go wyleczyć?

Nowotwór NET to nowotwór neuroendokrynny, który występuje znacznie częściej niż nowotwór trzustki czy żołądka. Mimo to wiele osób, u których rozpoznano tę chorobę, nigdy wcześniej o niej nie słyszało. Nowotwór NET jest ciężki do rozpoznania, ponieważ daje nieoczywiste objawy, które mogą przypominać wrzody żołądka, stany zapalne jelit, czy zespół jelita drażliwego. Dlatego też często bywa tak, że zanim lekarzowi uda się postawić prawidłową diagnozę mija dużo czasu, a pacjent jest leczony na zupełnie inne choroby. Guzy najczęściej zajmują układ pokarmowy (jelita, trzustkę, żołądek) oraz oddechowy.

Jakie są najczęstsze objawy nowotworu NET?

W zależności od lokalizacji guza mogą to być: napadowe zaczerwienienia skóry, kaszel, krwioplucie, biegunki, zmiany zastawkowe w prawej części serca, skurcze mięśni, teleangiektazje, obrzęki, trudności w oddychaniu, bóle brzucha, silne uczucie głodu, niecharakterystyczne objawy stawowe, zawroty głowy, zaburzenia mowy i widzenia, utrata masy ciała.

Czy nowotwór neuroendokrynny można wyleczyć?
Im szybciej uda się go wykryć, tym lepiej. Szybkie wdrożenie leczenia hamuje rozwój guza. Najczęściej w tego typu nowotworach stosuje się leczenie chirurgiczne i farmakologiczne.

Najnowsze