Środa Popielcowa już DZIŚ! Co to za święto? Jak je obchodzimy? ZWYCZAJE

2015-02-18 8:49

Środa Popielcowa to pierwszy dzień po ostatkach i karnawale. W środę popielcową rozpoczyna się w kościele katolickim Wielki Post, który potrwa do Wielkanocy.

Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową - tego dnia wiernym w kościołach głowy posypuje się popiołem. To tradycja pochodząca jeszcze z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Posypanie głowy popiołem było dawniej znakiem pokuty i pokory. Dziś to znak, który przypomina, że post się rozpoczął i jest to czas zastanowienia się nad sobą, swoim życiem, by jak najlepiej przygotować się do świąt Wielkanocnych. W kościele w czasie posypywania głów popiołem księża wypowiadają słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Te słowa mają wskazać wiernym, że nie znamy godziny kiedy skończy się nasze ziemskie życie, dlatego warto nawracać się już dziś, by w przyszłości trafić do nieba.

Środa Popielcowa dla katolików dzień ścisłego postu, czyli nie tylko jest tego dnia zakaz jedzenia mięsa, ale też jeść tego dnia można jedynie trzy razy, w tym tylko raz do syta! Obowiązek postu ścisłego obejmuje osoby, które skończyły 18 lat a nie mają 60. Natomiast post jakościowy, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych obejmuje osoby od 14 roku życia.

Środa Popielcowa czyli Popielec. Kiedy wypada w 2015

Wielki Post. Kiedy się zaczyna? Kiedy się kończy?