Stanik – jak dbać o piersi i być seksi na co dzień

2019-09-09 14:23
Stanik - moda na wygodę
Autor: Shutterstock

Dla dobrej kondycji i wyglądu piersi ważny jest komfort na co dzień. Zapewni ci go idealnie dopasowany stanik, który będzie wygodny i dobrze podtrzymujący piersi. Mimo rosnącej popularności brafittingu wciąż większość kobiet nosi niewłaściwy rozmiar stanika – najczęściej zbyt szeroki obwód (przez co stanik nie podtrzymuje piersi) i za małą miseczkę (uciskającą biust, z fiszbinami wbijającymi się w tkankę).

Dobranie prawidłowego rozmiaru to kluczowa kwestia. Jeszcze niedawno w polskich sklepach rozmiary biustonoszy kończyły się na rozmiarze miseczki D, czasem można było kupić E, a obwody zaczynały się od 70. Teraz asortyment jest ogromny. Obwody zaczynają się od 60, a miseczki kończą się na K.

– Jak ustalić rozmiar? Zmierz się taśmą krawiecką tuż pod piersiami, na wydechu, ściskając miarkę. Wynik zaokrąglij w dół do pełnej piątki (65, 70 itd.) – to twój wyliczony rozmiar pod biustem. Zmierz obwód piersi – luźno, na wysokości brodawek, pilnując, by taśma z tyłu była na tym samym poziomie, co z przodu. W tabeli rozmiarów odnajdź swój obwód pod biustem (wyliczony, a nie zmierzony) oraz obwód w biuście. Tak ustalony rozmiar stanika to jedynie punkt wyjścia, może się okazać, że potrzebujesz np. mniejszej miseczki niż wyliczona.

– Jaki fason będzie najlepszy? Nie każdy biustonosz w prawidłowym rozmiarze będzie dobrze leżał – ważny jest też fason. Piersi dojrzałe zwykle potrzebują modeli z wyższym mostkiem (łączeniem między miseczkami). Kobiety z dużym biustem dobrze się czują w staniku z pełną miseczką, zakrywającą całą pierś (full-cup) lub balkonetce (zabudowanej w 3/4).

– Dlaczego warto nosić dobrze dobrany stanik? Przede wszystkim piersi dłużej zachowują ładny kształt, ponieważ dobry biustonosz chroni więzadła Coopera, podtrzymujące piersi, przed rozciąganiem. Poza tym odciąża kręgosłup, niweluje bóle pleców, a także szyi i barków, ponieważ ramiączka przestają się wrzynać (biust opiera się na dopasowanym obwodzie stanika zamiast „wisieć” na ramiączkach). Rozwiązuje też problem odparzeń pod biustem, które są skutkiem noszenia staników w złym rozmiarze (w dobrym rozmiarze piersi w ogóle nie stykają się ze skórą pod biustem, więc dokuczliwe zmiany nie mają jak powstać).

 

Artykuł pochodzi z książki „Być kobietą, być kobietą”, którą kupisz w salonikach prasowych i na stronie www.sklep.grupazpr.pl w zakładce SuperLife

Najnowsze