Super Fokus: Maurycy August Beniowski biały król Madagaskaru!

2014-09-25 4:00

Maurycy August Beniowski, czyli polski żołnierz węgierskiego pochodzenia, kosmopolita, podróżnik, a przede wszystkim... król afrykańskiego Madagaskaru. Jak to się stało, że biały człowiek objął tak ważne stanowisko na Czarnym Lądzie?

Maurycy August Beniowski urodził się 20 września 1746 roku na Węgrzech. W dzieciństwie złamał nogę, przez co był kulawy całe życie. Jednak to nie przeszkadzało mu w zdobywaniu świata. W wieku 22 lat na terenie Polski poślubił Annę Zuzannę Hönsch ze Spiskiej Soboty. Szybko zaangażował się w politykę. Wziął udział w konfederacji barskiej i został przez Rosjan wzięty do niewoli oraz zesłany na Kamczatkę. Jednak tam odezwał się drzemiący w nim duch buntownika.

Zobacz też: Super Fokus: Czy dzik jest dziki?

Wyspa ujęła Beniowskiego tak bardzo, że postanowił zachęcać króla Ludwika XV do utworzenia tam francuskiej kolonii

Zorganizował powstanie polskich zesłańców i przejął rosyjski statek, którym ruszył wraz z innymi w drogę w kierunku Japonii. Kiedy Polacy przybyli do Makau, sprzedali swój statek i przesiedli się na statek francuski zmierzający właśnie do Francji. Podczas długiej podróży statek zatrzymał się na egzotycznym Madagaskarze. Wyspa ujęła Beniowskiego tak bardzo, że postanowił zachęcać króla Ludwika XV do utworzenia tam francuskiej kolonii. Na aprobatę nie musiał długo czekać. Został gubernatorem Madagaskaru. Początkowo tubylcy nie patrzyli na przybysza łaskawym okiem. Jednak ten nie dawał za wygraną i stosując radykalne metody, sprawił, że w 1776 roku został przez tubylców okrzyknięty królem Madagaskaru. Jednak szybko wyjechał stamtąd najpierw do Francji, potem do Austrii, a nawet prawdopodobnie do Ameryki Północnej. W czerwcu 1785 roku przypłynął ponownie na malowniczy Madagaskar. Opanował francuską faktorię handlową w Zatoce Antongila i stolicę kraju, wybudował kilka fortów. Maurycy August Beniowski zginął 23 maja 1786 na swojej ukochanej afrykańskiej wyspie. Sięgnęła go zbłąkana kula w potyczce z Francuzami.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE