Czy wybór konkretnych dań zrewolucjonizuje rynek diet pudełkowych?

i

Autor: SHUTTERSTOCK Czy wybór konkretnych dań zrewolucjonizuje rynek diet pudełkowych?

Światowy Dzień Otyłości. Te ćwiczenia uchodzą za najskuteczniejsze na odchudzanie. Czy faktycznie tak jest?

2022-03-04 11:00

W piątek, 4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. To dobra okazja, by porozmawiać o zdrowym trybie życia oraz skutecznych odchudzanie, które będzie przede wszystkim bezpieczne. Pół żartem, pół serio odchudzamy się kilka razy w roku, z czego najczęściej, by wyglądać oszałamiająco w kostiumie kąpielowym latem i pozbyć się do tego czasu przysłowiowej oponki. Z uwagi na pandemię COVID-19 już od dłuższego czasu popularność zdobyły treningi w domu, a wśród nich rządzą interwały i tabaty. Czym są i czy taki trening jest odpowiedni dla każdego?

W najprostszym ujęciu treningi można podzielić na dwie grupy - siłowe i odchudzające. Te pierwsze przede wszystkim wzmacniają mięśnie, ujędrniają ciało i modelują sylwetkę. Drugie zaś nastawione są na spalanie kalorii podczas wysiłku fizycznego. Prawidłowy plan treningowy powinien zawierać oba rodzaje ćwiczeń. 

Treningi na spalanie kalorii.

Najpopularniejszymi ćwiczeniami na spalanie jest cardio i interwały. Cardio to ćwiczenia wykonywane w umiarkowanym tempie, które doskonale wzmacniają wydolność i poprawiają kondycję.

Interwały zaś od lat uchodzą na najskuteczniejszy trening odchudzający. Dodatkowo po takim wysiłku powstaje dług tlenowy, czyli czasowy deficyt tlenu w organizmie co przekłada się na przyspieszony metabolizm nawet po zakończeniu ćwiczeń. W skrócie oznacza to, że po wykonanym treningu interwałowym spalamy kalorie jeszcze przez długi czas. Interwały są jednak ćwiczeniami o bardzo dużej intensywności, które muszą być wykonywane na sto procent możliwości, inaczej są nieskuteczne. Tradycyjny trening interwałowy zakłada krótkie około 15-20 sekundowe ćwiczenie turbo wykonywane na maksa, przerywane ćwiczeniami o umiarkowanym poziomie intensywności. Jedna seria trwa około 5-7 minut. 

Czytaj także: Top 3 klasycznych ubrań, które trzeba mieć w swojej szafie. Damska moda na wiosnę 2022

Pamiętaj!

Aby interwały były skutecznie musisz przeplatać ćwiczenia o bardzo mocnej intensywności z lżejszymi. Tylko trening wykonany na 100 procent będzie skuteczny. Dlatego też wielu trenerów podkreśla, że interwały nie są do końca wskazane dla osób początkujących, ćwiczących w domu. Często sami nie jesteśmy zmusić swojego organizmu do maksymalnego wysiłku i samoczynnie zwalniamy, to sprawia, że trening interwałowy jest nieskuteczny. 

Trening interwały nie może być zbyt długi. Jest to rodzaj ćwiczeń o bardzo wysokiej intensywności dlatego też nie może być wykonywany zbyt często i zbyt długo. Optymalny czas ćwiczeń interwałowych to około 30 minut, plus rozgrzewka i rozciąganie. 

Przerwy pomiędzy seriami nie mogą być, ani zbyt krótkie, ani zbyt długie. Chwila odpoczynku pomiędzy jednym blokiem, a drugim jest niezbędna, jednak zbytnie je wydłużanie może sprawić, że nasze tętno spadnie i trening będzie mniej skuteczny. 

Ćwicz na maks swoich możliwości nie zapominając o technice. Niestety, wiele osób chcąc wykonywać poszczególne ruchy jak najszybciej zapomina o ich prawidłowym robieniu. To prosta droga to kontuzji i problemów ze stawami czy kręgosłupem. Pamiętaj, to że trenerka albo koleżanka ćwiczyć szybciej nie znaczy, że musisz robić to tak samo. Dopasuj swoje najwyższe tempo nie zapominając o technice. To także jest jeden  powodów, dla których nie rekomenduje się interwałów początkującym, często takie osoby nie są w stanie połączyć szybkich ćwiczeń z ich poprawnym wykonywaniem. 

Czytaj również: Jak schudnąć do lata? Sposoby na płaski brzuch

Czym jest tabata?

Tabata to specyficzny rodzaj interwałów, w którym czas ćwiczeń jest ściśle określony. Jedna seria trwa zawsze 4 minuty, po 20 sekund ćwiczeń i 10 sekund odpoczynku. Zazwyczaj cały trening składa się z 4-6 takich serii. Najważniejszym założeniem tabaty jest to, by przez te 20 sekund ćwiczyć na 100 procent swoich możliwości. Należy pamiętać, że zarówno tabaty jak i klasyczne interwały są wysiłkiem o bardzo wysokim stopniu intensywności i nie powinno się wykonywać ich zbyt często. Eksperci rekomendują 3/4 treningi tygodniowo.

Sonda
Lubisz ćwiczyć w domu?
Specjalista ekonomiczny: Świat poradzi sobie bez Rosji, Rosja bez świata nie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki