Dogoterapia

i

Autor: archiwum se.pl

Światowy Dzień Zwierząt. Udział zwierząt w terapii

2021-10-04 13:56

Dziś, 4. października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. W tym dniu warto zwrócić uwagę na korzystny wpływ udziału zwierząt w terapii. Dowiedzmy się zatem czym jest zooterapia (animaloterapia) i jakie są jej efekty?

Corocznie 4. października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Święto wprowadzone jako upamiętnienie Franciszka z Asyżu, obecnie ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na losy bezdomnych i cierpiących zwierząt. W dniu celebrowanym przez środowiska ekologiczne czy wegetariańskie, warto zwrócić uwagę na korzyści, jakie zwierzęta dają człowiekowi. Okazuje się, że rola zwierząt dla naszego zdrowia psychicznego może być zbawienna. Coraz popularniejsza staje się terapia z udziałem zwierząt, czyli tak zwana zooterapia lub animaloterapia. Kontakt człowieka ze zwierzęciem, stosowany może być zarówno jako środek zapobiegawczy problemom psychicznym, jak i element samej terapii. Takie interakcje są cenne w przypadku m.in. depresji, zaburzeń lękowych, schizofrenii. Mają one korzystny wpływ na zdrowie somatyczne człowieka i funkcjonowanie osób w podeszłym wieku.

Pozytywne skutki terapii z udziałem zwierząt

Wśród metod terapii z udziałem zwierząt, najbardziej popularną jest dogoterapia. To, że psy w prosty sposób podlegają udomowieniu sprawia, iż łatwo można z nimi utworzyć relację wspomagającą w terapii. W animaloterapii wykorzystuje się również konie, osły, delfiny, czy nawet rybki akwariowe.

Zooterapia pozytywnie wpływa na kontakty społeczne osoby z zaburzeniem psychicznym. Dzięki interakcjom chorych ze zwierzętami, przestaje się u nich pojawiać lęk w kontaktach z innymi ludźmi oraz nowych sytuacjach życiowych. Terapia z udziałem zwierząt jest trafną opcją dla osób w podeszłym wieku. Działa ona zaradczo nie tylko na poczucie samotności u osób starszych, ale też wpływa na poprawę ich zdrowia fizycznego.

Pozytywne efekty terapii z udziałem zwierząt przewyższają te uzyskiwane w tradycyjnym procesie psychoterapeutycznym. Nie są one chwilowe. Osoby posiadające bliską relację ze zwierzęciem charakteryzują się zmniejszonym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Mają one większą szansę przeżycia zawału serca. Posiadacze zwierzęcia domowego są mniej narażeni na stres i jego negatywne konsekwencje.

Zwierzęta mogą być prawdziwymi przyjaciółmi człowieka, nie tylko lojalnymi i radosnymi, ale także wspierającymi w trudnych sytuacjach i stanach. W Światowy Dzień Zwierząt warto o tym pamiętać i odwdzięczyć się w jakiś sposób, za ważną rolę zwierząt w życiu człowieka.

Sonda
Starasz się pomagać zwierzętom?
Tysiące śniętych ryb koło Milicza.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki