Seniorzy

i

Autor: Pixabay Które polskie miasta najlepsze dla seniorów?

Tańsza podróż w jesieni życia

Więcej niż piata część mieszkańców Polski ma powyżej 60 lat. Spółki kolejowe mają dla nich specjalne oferty. Z ul seniorzy skorzystają także przy wyrobieniu paszportu czy zakupie miejsca w domach wczasowych. Przekonaj się, że podróż w jesieni życia jest na Twoją kieszeń!

Ulgi w komunikacji miejskiej

O prawie emerytów do ulgowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej decydują władze miejskie lub regionalne. W większości dużych miast w naszym kraju, m.in. w Poznaniu, Warszawie, Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku czy Łodzi osoby, które ukończyły 70. rok życia mogą jeździć za darmo autobusem, tramwajem czy innym środkiem transportu. Jeszcze lepiej jest we Wrocławiu (za darmo od 67 r.ż.) i w Lublinie, gdzie bez opłat z komunikacji miejskiej i gminnej skorzystają już 65-latkowie. Wiele miast ma także ofertę zniżkową dla 60-letnich pasażerów. Żeby skorzystać z ulgi trzeba mieć jednak przy sobie legitymację emeryta-rencisty, aktualny odcinek lub wyciąg bankowy potwierdzający pobieranie emerytury lub renty. Niektóre miasta jak Poznań czy Warszawa dla mieszkańców w wieku 65 plus mają również oferty rocznych biletów za przystępną cenę 50 zł.

Rabaty na przeloty

Coraz częściej zniżki lub programy specjalne dla osób, które ukończyły 60. rok życia mają w swojej ofercie linie lotnicze. Dzięki nim można zwykle zaoszczędzić od 10 do 20 proc. ceny biletu. Obniżki cen u różnych przewoźników są zwykle okresowe i oferty dla seniorów ulegają zmianie. Szczegóły ofert należy sprawdzać na stronach konkretnych linii lotniczych.

CZYTAJ TAKŻE: Zniżki i rabaty dla seniorów

Paszport

Wszyscy emeryci mogą liczyć na ulgę przy wyrabianiu paszportu. Osoby, które w dniu złożenia wniosku o paszport mają ukończone 70 lat korzystają z całkowitego zwolnienia i nie wnoszą opłaty za wyrobienie dokumentu. Ulga w wysokości 50 proc. (70 zł) przysługuje emerytom, rencistom oraz ich małżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu.

Wypoczynek i rekreacja

Upusty dla wczasowiczów na emeryturze oferuje seniorom wiele pensjonatów. Największe ulgi są zwykle aktualne po sezonie urlopowym. O starszych klientach nie zapominają też biura podróży, które oferują tańsze wczasy dedykowane nawet osobom po 55. roku życia. W takich ofertach organizatorzy zapewniają m.in. brak nocnych przejazdów, terminy omijające szczyt sezonu, wieczorki taneczne czy ciekawe prelekcje. Dodatkowym atutem jest często możliwość skorzystania z bazy rehabilitacyjno-zabiegowej. W domach wczasowych w miejscowościach mających status uzdrowisk emeryci i renciści tradycyjnie mogą liczyć na zniżki, zwykle w wysokości od 10 do 30 proc.

Oferta kulturalna

W muzeach państwowych emeryci płacą połowę ceny normalnego biletu. Zniżek dla osób na emeryturze (do 25 proc. ceny biletu) udziela również większość galerii sztuki, skansenów czy ogrodów zoologicznych. Aby skorzystać z takich ulg wystarczy okazać legitymację emeryta-rencisty w kasie. Honorowany jest także ostatni odcinek renty czy emerytury. Zniżki dla emerytów oferują także kina i teatry. Imprezy sportowe są tańsze wtedy, gdy kluby sportowe dysponują pulą biletów ulgowych dla emerytów po 65. roku życia. Za taki bilet płaci się zwykle połowę ceny. Tańsze bilety w godzinach o mniejszym natężeniu ruchu oferują seniorom także baseny, proponujące zwykle połowę ceny za bilet. Spa, gabinety kosmetyczne i fryzjerskie również często kuszą emerytów tańszymi usługami i zabiegami przystosowanymi do wieku i stanu zdrowia. Szczególnie gabinety kosmetyczne oferują emerytom zabiegi, również upiększające i pielęgnacyjne, a także zabiegi manicure, po bardzo atrakcyjnych cenach. Promocje dla emerytów dotyczą także salonów masażu, kręgielni, a nawet siłowni.

Czytaj także: Ulgi dla emerytów! Zobacz, jak możesz je uzyskać

Taniej koleją

Seniorzy podróżujący koleją mogą liczyć na długi „skład” zniżek. Rabaty wahają się pomiędzy 10 a nawet 50 proc., w zależności od oferty przewoźnika.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki