Kot

i

Autor: Materiały prasowe Kot

Te rzeczy posiadacze kotów muszą wiedzieć. Dlaczego koty to takie niejadki?

2022-10-27 9:10

Wymagające podniebienia kotów nie są wynikiem ich charakteru, ale efektem przystosowania kubków smakowych i tysięcy lat ewolucji. Co zrobić, żeby nasz czworonożny przyjaciel mimo wszystko otrzymywał pełnowartościowe posiłki? I dlaczego różnorodność smaków i formatów odgrywają tutaj ważną rolę?

Charakterność kotów jest dobrze znana, ale ich wybredność wbrew pozorom nie jest z tym związana. Powody tego, że koty chcą jeść tylko niektóre karmy i często trudno przewidzieć ich zachcianki są dwa: genetyka i ewolucja. Koci rodzice, którzy chcą zapewnić swoim czworonożnym przyjaciołom odpowiednią dietę powinni to brać pod uwagę.

Koty mają raptem 470 kubków smakowych. Dla porównania ludzie mają ich 9 tys.! Do tego, jak wykazały badania, w przeciwieństwie do większości innych ssaków, koty nie wyczuwają smaku słodkiego. W efekcie tej genetycznej anomalii, koty – te dzikie jak i te udomowione – niechętnie jedzą węglowodany i dużo bardziej wolą dietę bogatą w białka. Inny eksperyment pokazał też, że koty, choć w pierwszym odruchu kierują się smakiem jedzenia, to na dłuższą metę dużo ważniejsze są dla nich wartości odżywcze, zwłaszcza stosunek tłuszczów do białka.

Co poza wartościami odżywczymi powoduje, że koty wybierają konkretną karmę?

Bardzo ważnym czynnikiem jest aromat. W przypadku ludzi zapach jedzenia odgrywa fundamentalną rolę, u kotów, z powodu ograniczonego zmysłu smaku, powonienie jest jeszcze ważniejsze. Dlatego wiele kotów woli mokre pożywienie a nie suche i to podawane w temperaturze pokojowej. Nie bez znaczenia jest też konsystencja. Z racji tego, że koty w naturze to w zasadzie wyłącznie mięsożercy, to lubią one wilgotne jedzenie przypominające świeże mięso. Tyczy się to również, choć w nieco mniejszym stopniu, kotów udomowionych.

Zobacz także: Pokojówka zdradziła bombowy patent na pranie poduszki. W ten sposób pozbędziesz się bakterii, a poduszki będą czyste i mięciutkie – Przy odpowiednim żywieniu kotów bardzo istotne jest to, żeby zapewnić im dostęp do zbilansowanych posiłków, które zarazem będą gwarantowały odpowiednią różnorodność – mówi Magdalena Sztylkowska, head of marketing w Butcher’s Pet Care Polska. – Karmy Butcher’s z linii Delicious Dinners to ponad dziesięć różnych receptur w trzech różnych konsystencjach: soczyste mięsne kawałki w aromatycznym sosie lub w galaretce oraz delikatny mus, które zdobędą uznanie nawet najbardziej wybrednych kocich brzuszków.

 Gust naszego kociego przyjaciela zależy od tego, co jadła jego matka w okresie ciąży oraz karmienia, oraz od tego, co podawano mu we wczesnych miesiącach życia. Dlatego różnorodność podawanych karm jest szczególnie istotna u kociąt.

Obowiązuje tu zasada „czego kocię nie spróbuje, tego kot nie będzie jadł”. Ponieważ to przyzwyczajenie determinuje, co w przyszłości nasz koci pupil będzie chciał jeść, warto postawić na różnorodność już od najmłodszych lat – podsumowuje Magdalena Sztylkowska.

W ofercie Delicious Dinners znajdują się dania w różnych formatach, konsystencjach oraz smakach, dlatego każdy właściciel może wybrać coś pysznego dla swojego pupila. Saszetka z kawałkami w sosie to idealne danie na raz, a niewielka puszka z delikatnym musem to raj dla łakomczuchów. Są też karmy w tackach, ułatwiających serwowanie oraz – nowość – puszki o pojemności 400g, w których znajdziemy soczyste kawałki mięsa w galaretce. Ten ostatni format to odpowiedź marki na oczekiwania właścicieli większych kocich rodzin, bowiem już w ponad 1/3 kocich gospodarstw domowych mieszkają co najmniej dwa koty. Różnorodność smaków ma ogromne znaczenie dla kotów, dlatego w naszej ofercie znajdują się klasyczne karmy z kurczakiem czy wołowiną, ale też takie zawierające frykasy, na które koty mają szczególną chrapkę – pstrąg, łosoś a nawet... krewetki. Smakowa nuda naszym kotom nie grozi – podsumowuje Magdalena Sztylkowska.  

Otwarcie miniskoczni narciarskiej w Kielcach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają