Trawnik na wiosnę

2009-05-17 8:21

Jak pielęgnować trawnik wiosną, by szybko odzyskał wygląd z poprzedniego roku i przez cały sezon cieszył nas intensywną zieloną barwą

Wiosenną pielęgnację trawnika należy rozpocząć, gdy śnieg stopnieje, a darń rozmarznie. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek zabiegów, trzeba pozwolić glebie obeschnąć. Lepiej w tym czasie nie chodzić po trawniku, bo w rozmiękłym gruncie mogą pozostać głębokie ślady.

Gdy woda wsiąknie i odparuje, można rozpocząć prace prowadzące do zregenerowania zniszczonej murawy. Najpierw z trawnika zgarniamy sprężystymi grabiami o długich zębach liście, patyki i resztki suchej trawy. Następnie trawę, jeżeli nie została skoszona jesienią, przycinamy, najlepiej do wysokości mniej więcej 3 cm, a pokos wygrabiamy.

Niszczymy filc...

Filcem nazywana jest zwarta warstwa rozłogów, korzeni, obumarłych źdźbeł traw i mchu, czasami też można w niej dostrzec gnijące liście. Utrudnia ona dopływ powietrza do gleby, a zatem do korzeni roślin, zatrzymuje też wilgoć na jej powierzchni. Sprzyja to rozwojowi rozmaitych chorób i pogarsza wygląd trawnika. Młode kępki trawy „wypiętrzają się”, bo nie sięgają korzeniami do podłoża i pozostają na warstwie filcu, a powierzchnia trawnika staje się nierówna. Jeżeli widać, że na trawniku utworzył sie filc, trzeba przeprowadzić wertykulację. Do tego celu służy urządzenie wyposażone w ostre noże, które obracając się wokół poziomej osi, nacinają darń na głębokość 3-7 cm. Trawnik należy nacinać dwukrotnie – kierunek drugiego przejazdu wertykulatorem powinien być prostopadły do pierwszego. Po tym zabiegu darń bardzo starannie wygrabiamy (najlepiej ostrymi grabiami), usuwając z jej powierzchni wszelkie roślinne resztki.

...wyrównujemy, piaskujemy

Jeśli na trawniku przez zimę powstały zagłębienia, w których gromadzi się woda, oznacza to, że podłoże pod nimi jest zbyt zwięzłe. W takich miejscach nacinamy darń, wyznaczając cięciami trzy boki prostokąta, i odwijamy utworzony płat. Następnie wzruszamy podłoże na głębokość około 15 cm (bez odwracania), mieszając je z piaskiem w proporcji 1:1. Nadmiar podłoża usuwamy, ponownie kładziemy darń i dobrze ją dociskamy.

Na starsze trawniki, zwłaszcza założone na nieprzepuszczalnym gruncie, dobrze wpływa równomierne rozłożenie warstwy drobnoziarnistego piasku 5-10 mm. Zabieg ten zwiększa przepuszczalność podłoża. Na koniec warto wyrównać cały trawnik, wałując jego powierzchnię, i dobrze go podlać.

Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki