Ubrane w kolor

2009-10-21 3:00

Kolor na elewacji można uzyskać nie tylko przez użycie farb lub tynków, ale także okładzin elewacyjnych. Naturalne barwy kamienia, cegły i drewna również są dobrą drogą do uzyskania koloru na elewacji.

Farby

Akrylowe przeznaczone są do tynków akrylowych i silikonowych. Są odporne na zabrudzenia, wilgoć, a dzięki małej nasiąkliwości uzyskane kolory są intensywne. Silikatowe służą do malowania tynków mineralnych i silikatowych, a także podłoży betonowych i kamiennych. Mineralne stosowane na tynk mineralny dają efekt matowej, białej lub jasnej pastelowej powłoki, ale łatwo się brudzą i szybko płowieją.

Farbami silikonowymi maluje się wszystkie rodzaje tynków cienkowarstwowych, a także nakłada je na starą farbę, jeżeli dobrze trzyma się podłoża. Chronią przed wilgocią, a niektóre mają właściwości samoczyszczące. Pozwalają uzyskać intensywne kolory.

CHEMIA BUDOWLANA - porównaj ceny, sprawdź parametry i wybierz na Tuznajdziesz.pl>>>

Okładziny kamienne

Wykonuje się je z kamienia naturalnego (piaskowiec, granit, wapień) lub konglomeratu żywic z dodatkiem kamiennego kruszywa. Płytki z kamienia mają grubość 2-3 cm, montuje się je na ruszcie lub przykleja. Często pokrywa się kamieniem tylko fragmenty elewacji. Zależnie od rodzaju użytego kamienia można uzyskać rozmaity efekt kolorystyczny. Ściany obłożone granitem mogą być szare, zielone, żółte i różowe; piaskowcem - kremowe, jasnoszare, żółte, brązowe i czerwonawe; wapieniem - białe lub w różnych odcieniach szarości.

Siding winylowy

Panele z modyfikowanego, dwuwarstwowego PCW są cienkie i lekkie - wykańcza się nimi elewację szybko i łatwo. Są trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne, nie wymagają konserwacji. Zewnętrzna warstwa paneli ma często fakturę imitującą słoje drewna. Produkuje się je w niewielu kolorach - jasnych i pastelowych.

Tynki

Najtańsze i najmniej odporne na czynniki atmosferyczne są tynki mineralne sprzedawane w postaci suchej mieszanki, którą przed nałożeniem na ścianę należy wymieszać z wodą. Pozostałe rodzaje tynków cienkowarstwowych kupuje się jako gotową do użycia kolorową masę, są też bardziej elastyczne i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne niż tynki mineralne. Wszystkie tynki z wyjątkiem akrylowych charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością, która sprawia, że dom oddycha, dzięki czemu wewnątrz nie gromadzi się wilgoć. Na niektórych powierzchniach szczególnie narażonych na uszkodzenia, takich jak cokoły i podmurówki, stosuje się tynki mozaikowe, ponieważ są trwałe i łatwe w utrzymaniu.

Cegła i płytki klinkierowe

Klinkier i cegły licowe są trwałe, odporne na wilgoć, płowienie i uszkodzenia mechaniczne. Możemy wybierać między cegłą gładką i o zróżnicowanej fakturze, pełną lub lżejszą, drążoną. Cegły elewacyjne nie muszą być w ceglastym kolorze - glinę wypala się także na kolor piaskowy, bursztynowy, karmelowy, w różnych odcieniach szarości, brązu, bieli. Ścianę z cegieł licowych można też pomalować farbą akrylową lub lateksową. Tańsze i lżejsze od cegieł są płytki klinkierowe, które dzięki wymiarom dają efekt wizualny bardzo podobny do cegieł. Często wykorzystuje się je jako okładzinę części ścian, na przykład otoczenia drzwi, okien, narożników lub w pasie powyżej podłoża, ponieważ te miejsca są szczególnie narażone na uszkodzenia, a płytki chronią przed nimi lepiej niż tynk.

Okładzina drewniana

Wykonuje się ją z desek sosnowych, świerkowych, modrzewiowych grubości około 20 mm. Drewno świerkowe ma jasny, beżowobiały kolor, sosnowe - nieco bardziej żółty odcień, który z czasem staje się coraz intensywniejszy, i wyraźnie widoczne słoje, modrzewiowe - odcień czerwonawy, a cedrowe wyraźnie czerwony. Deski montuje się na drewnianym ruszcie na ścianach każdego rodzaju, a następnie impregnuje i lakieruje, maluje farbą akrylową - ściana ma wtedy jednolitą powierzchnię - lub bejcuje, co pozwala wyeksponować naturalną strukturę drewna. Impregnaty chronią także drewno przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, grzybami i owadami.

Ważne detale

Istotnym elementem elewacji są nadające budynkowi styl detale, takie jak gzymsy czy opaski wokół okien i drzwi. Obecnie najczęściej wykonuje się je jako gotowe elementy ze styropianu. Natomiast metalowe detale elewacji - balustrady, kraty itp. - można malować lakierami do metalu lub specjalnymi farbami antykorozyjnymi w różnych kolorach. Również drewniane detale, takie jak ozdobne wiązania szczytu, można pomalować na dowolny kolor. Kolorowe detale nadają budynkowi indywidualny charakter, ale nie można stosować ich w nadmiarze - muszą być częścią przemyślanej koncepcji całej elewacji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki