Uwaga! Groźne migotanie

2012-06-12 4:00

Nie lekceważ migotania przedsionków. To niebezpieczne zaburzenie rytmu serca aż pięciokrotnie podnosi ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Statystyki są zatrważające. W Polsce każdego roku około 20 tys. osób doznaje udaru będącego konsekwencją MP. Co 4. pacjent umiera z tego powodu, a 50 proc. tych, którzy przeżyli, wymaga stałej opieki.

MP polega na chaotycznej, nadmiernie szybkiej czynności elektrycznej przedsionków serca. Nieprawidłowe impulsy powodują, że spada ich wydajność, przez co przestają pompować wystarczającą ilość krwi do komór serca. Migotanie przedsionków może mieć charakter napadowy - wtedy ustępuje najczęściej w ciągu doby, albo trwały - utrzymuje się krócej niż 7 dni, ale nie ustępuje samoistnie. MP miewa też charakter utrwalony, a czasem występuje jako pojedynczy epizod. Jednak zwykle obserwuje się nawroty z tendencją do utrwalania po pewnym czasie.

Najpierw migotanie, potem udar

Każde migotanie jest niebezpieczne, gdyż jego skutkiem może być udar niedokrwienny mózgu. Dodatkowo ten spowodowany MP ma szczególnie ciężki przebieg i złe rokowania. Migotanie może bowiem powodować powstawanie skrzepów w przedsionkach serca, które następnie wraz z prądem krwi dostają się do różnych narządów, także do mózgu, który pozbawiony tlenu i substancji odżywczych zaczyna obumierać. Tego typu udary zdarzają się najczęściej (stanowią 80 proc. wszystkich udarów mózgu).

Ryzyko rośnie z wiekiem

Migotanie przedsionków występuje zwykle u seniorów. Najbardziej zagrożoną grupą są osoby po 65. roku życia, czyli rodzice dzisiejszych 30-latków. W Polsce z tą chorobą żyje już ok. 400 tys. osób, a rocznie ok. 15-20 tys. z nich doznaje udaru mózgu! Dlatego tak ważne jest, aby rodzina zainteresowała się zdrowiem seniorów. Najbliżsi powinni dopytywać o ich samopoczucie, nie lekceważyć objawów choroby, pójść z rodzicami do lekarza, wysłuchać, wesprzeć i po prostu znaleźć dla nich czas. Dzięki temu rosną szanse na zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru i tego, że rodzic nie stanie się ciężarem dla całej rodziny, a wręcz przeciwnie - będzie dla niej wsparciem.

Jest wiele przyczyn migotania przedsionków. Jedną z bardziej istotnych jest nadciśnienie tętnicze, ponadto cukrzyca, otyłość, choroba niedokrwienna serca, nadczynność tarczycy, niewydolność serca, niedomykalność zastawki aortalnej, reumatyczna wada mitralna, otwór w przegrodzie międzyprzedsionkowej, zatorowość płucna oraz przewlekła choroba płuc. Czynnikiem ryzyka mogą być również zakażenia, nadużywanie alkoholu.

Nowoczesne terapie

Terapia MP zależy przede wszystkim od skutków i zagrożenia, jakie stwarza schorzenie u konkretnego pacjenta. Niektórzy chorzy potrzebują leku jedynie podczas napadu, inni wymagają stałego podawania środków. Większość pacjentów powinna też otrzymywać leki przeciwzakrzepowe - ich stosowanie zalecane jest przede wszystkim u chorych z co najmniej jednym czynnikiem wystąpienia ryzyka udaru.

Jeszcze kilka lat temu leczenie było uciążliwe, wymagało np. wielu ograniczeń, m.in. dietetycznych. Nowoczesne terapie, tzw. KSABANY, są o wiele łatwiejsze, efektywniejsze i bezpieczniejsze dla pacjenta. Dlaczego? Zmniejszają ryzyko skutków ubocznych w postaci krwawień, leki można stosować raz na dobę, nie wchodzą one w interakcje z innymi środkami i, co najważniejsze, o wiele skuteczniej chronią przed udarem. Dodatkowo podczas stosowania leków nowej generacji nie ma potrzeby monitorowania INR, czyli skuteczności działania leków przeciwzakrzepowych.

Pomocne EKG

O tym, że coś niepokojącego dzieje się z sercem, świadczą:

kołatanie serca,

zawroty głowy,

ból w klatce piersiowej,

duszność,

zmęczenie,

spadek kondycji,

chwilowe bezdechy.

Chorobę rozpoznaje się w zapisie EKG. W przypadkach, gdy pojawia się ono rzadko i trwa krótko, wskazany jest długotrwały zapis, np. Holter EKG. Ponadto przy podejrzeniu o MP wykonuje się dodatkowe badania w celu oceny stanu serca i płuc (np. echo serca, rentgen klatki piersiowej). Jeśli podejrzewa się chorobę niedokrwienną serca, zalecany jest test wysiłkowy i koronarografia.

Zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko udaru. Profilaktyka jest najważniejsza

Migotaniu przedsionków i groźnemu powikłaniu, jakim jest udar mózgu, w wielu przypadkach można zapobiec, stosując właściwą profilaktykę.

Przede wszystkim należy leczyć nadciśnienie, które jest bardzo poważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia migotania przedsionków. Na szczęście nadciśnieniu można zapobiec, prowadząc zdrowy styl życia. Owszem, nie w każdym przypadku to zadziała, bo ważną rolę odgrywają tu również czynniki genetyczne, ale za to, jak już schorzenie się pojawi, to obowiązkowo należy je leczyć.

Warto też regularnie sprawdzać ciśnienie, chociażby przy okazji wizyty u lekarza rodzinnego.

Nadciśnienie, które będzie pod kontrolą, nie musi powodować groźnych skutków. I nie trzeba się obawiać efektów ubocznych leczenia, bo nowoczesne leki działają bezpiecznie

rozmowa z Adamem Sigerem, wiceprezesem "Fundacji Udaru Mózgu" Nie zapominajmy o naszych rodzicach

- Fundacja podpisała niedawno Światową Kartę Praw Pacjentów z Migotaniem Przedsionków. Czemu ma służyć ta karta?

- To międzynarodowy apel o zwrócenie szczególnej uwagi na najczęściej występującą arytmię serca. Zawiera propozycje działań, jakie powinny podjąć władze, aby poprawić leczenie i opiekę nad chorymi z migotaniem przedsionków i dzięki temu zapobiec negatywnym skutkom tej choroby, zwłaszcza udarom mózgu. Karta została ogłoszona 18 kwietnia tego roku podczas największego światowego kongresu kardiologicznego World Cardiology Congress 2012.

- Jako fundacja też chyba sporo robicie?

Prowadzimy rozmaite akcje edukacyjne, nie tylko okazjonalnie. Współpracujemy z Uniwersytetami Trzeciego Wieku, uświadamiamy pokoleniu dorosłych dzieci, czyli - 30-, 40-latków, że muszą dbać i interesować się zdrowiem swoich rodziców, dopytywać się, nie lekceważyć objawów choroby, chodzić z nimi do lekarza. Słuchać ich, wspierać, znajdować dla nich czas.

None

Uwaga! Wciąż zbierane są podpisy pod Kartą Praw Pacjentów z Migotaniem Przedsionków. Wystarczy wejść pod adres:

www.signagainststroke.com

i dostosować się do wskazówek.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki