Uważaj na moskity

2010-06-19 4:00

Zabierając naszego psa na wakacje na południe Europy, trzeba pamiętać, by uważać na leiszmaniozę. Jest to choroba przenoszona przez moskity występująca u psów, ale także niebezpieczna dla ludzi.

Choroba ta występuje głównie na południu Europy, ale w związku ze zmianami klimatycznymi może stać się zagrożeniem także w naszej szerokości geograficznej.

Choroba ta została po raz pierwszy odnotowana w Tunezji w 1908 roku. Obecnie w południowo-zachodniej Europie zarażonych jest około 2,5 miliona psów. Dlatego wszyscy wyjeżdżający na wakacje z psami - np. do Chorwacji, Włoch, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Turcji i innych południowych krajów - powinni zabezpieczyć swojego psa preparatem działającym nie tylko przeciwkleszczowo, ale również odstraszającym moskity.

Niestety, istnieje możliwość, że ta choroba przedostanie się także do Polski. Dlatego warto także używać preparatów odstraszających nasze rodzime komary.

W większości przypadków objawy pojawiają się miesiąc lub później po zarażeniu. Objawy mogą pojawić się nawet 5 lub więcej lat po opuszczeniu terenu endemicznego. Zakażenie leiszmanią wcale nie musi oznaczać pojawienia się objawów klinicznych. Wystąpienie postaci klinicznej choroby zależy bowiem od czynników immunologicznych ze strony zarażonego zwierzęcia i czynników genetycznych.

We wczesnej fazie zakażenia pojawiają się objawy niespecyficzne: gorączka, utrata apetytu, utrata masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych. Występują też zmiany w układzie kostno-stawowym, ropno-ziarniniakowe zapalenie okrężnicy, zaburzenia jamy ustnej i języka, zanik mięśni spowodowany przewlekłym zapaleniem wielomięśniowym tła immunologicznego, niedokrwistość spowodowana upośledzeniem erytropoezy w niewydolności nerek, niszczeniem erytrocytów tła immunologicznego lub krwotoki z nosa, krwista biegunka, krwiomocz.

Intensywne krwotoki z nosa mogą stać się przyczyną śmierci z powodu nadmiernej utraty krwi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki