VIII edycja konkursu rozstrzygnięta. Polska pięknieje!

2015-09-28 16:34

Jury wybrało kolejnych 7 Cudów Funduszy Europejskich. Konkurs odbył się już po raz 8. i jasno pokazuje, że nasz kraj się zmienia i z roku na rok staje się coraz piękniejszy.

Konkurs „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich" organizowany jest przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Nagradza najlepsze przedsięwzięcia współfinansowane ze środków unijnych. Cuda Funduszy Europejskich to przedsięwzięcia z dziedziny turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji.

W tym roku wybrano 7 kategorii, w których nagradzano „europejskie cuda"

- Główną ideą konkursu było piękno. A pięknem jest też to, co jest przyjemne, pożyteczne i co nas wzbogaca – powiedziała minister infrastruktury Maria Wasiak, inaugurując galę wręczenia nagród. – Te przedsięwzięcia zmieniają jakość życia w Polsce – dodała. Kapituła Konkursu miała bardzo duży kłopot, by spośród 211 zgłoszonych projektów wybrać te najlepsze. Zbierała się czterokrotnie, aby przeanalizować nadesłane zgłoszenia. Wnioskodawcy, których projekty uzyskały największą liczbę punktów, zostali zaproszeni do zaprezentowania ich przed Kapitułą. Indywidualne spotkania z przedstawicielami projektów pozwoliły wybrać 21 nominacji, spośród których wyłoniono 7 Cudów Funduszy Europejskich i przyznano 1 wyróżnienie specjalne. Swoją nagrodę przyznali także internauci.
I tak nagrody główne przyznane zostały w siedmiu kategoriach (stąd 7 Cudów Funduszy Europejskich):

1. Obiekt turystyczny – cudem Funduszy Europejskich została Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.
To nie tylko muzeum – nie prezentuje eksponatów, ale opowiada o historii i początkach państwa polskiego poprzez projekcje, multimedia, elementy interaktywne i wiele innych inicjatyw. Przyciąga rzesze turystów i mieszkańców miasta. Mieści się na Ostrowie Tumskim, tuż obok najstarszej polskiej katedry, w której najprawdopodobniej Mieszko I przyjmował chrzest w 966 r.

2. Rewitalizacja – rywalizację w tej kategorii wygrał dworzec kolejowy w Ostródzie. Miasto wygospodarowało w budynku nowe pomieszczenia, które zostały przekazane pod działalność kulturalną i edukacyjną. I tak, oprócz kas i poczekalni w budynku dworca mieści się Młodzieżowe Centrum Kariery. Pracuje doradca zawodowy i specjalistka ds. rozwoju zawodowego. Starają się pomóc młodym ludziom w znalezieniu pracy, podpowiadają jakie kwalifikacje zdobyć. Odbywają się tu także zajęcia z modelarstwa, astronomii, filcowania, działa doradztwo prawne. Na dworcu działa także Zakład Aktywności Zawodowej, który przygotowuje osoby niepełnosprawne do wyjścia na rynek pracy. Prowadzi certyfikowaną niszczarnię dokumentów, produkcję ekologicznych podpałek oraz Bar Semafor. Poddasze dworca zajął zaś Klub Plastyka Amatora.

3. Kultura i sztuka – w tej kategorii zwyciężyła siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. To nie tylko fantastyczny projekt architektoniczny, ale przede wszystkim doskonała akustyka - sala koncertowa jest jedną z najlepszych na świecie pod tym względem. Może pomieścić aż 1800 osób, rozmieszczonych na 5 poziomach. Niezwykły kształt sali z drewna brzozowego daje wrażenie współuczestniczenia słuchaczy w koncercie.

4. Edukacja – cudem Funduszy Europejskich w tej dziedzinie nagrodzony został Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Kompleks położony jest na skraju Lasów Janowskich. Powstała tu przystań wodna, wypożyczalnia sprzętu pływającego, promenada, drewniany pomost i taras widokowy. Powiększono kąpielisko i przygotowano teren pod imprezy masowe. Powstały też cztery nowoczesne Laboratoria Wiedzy, największe z nich to właśnie „Zoom Natury", w którym przedstawiono niewidzialne ludzkim okiem przykłady ze świata przyrody. Można przez szkło powiększające obserwować warstwy gleby i żyjące pod ziemią stworzenia. Są gry i eksponaty działające na zmysły – można ich dotknąć, powąchać i posłuchać. Inne laboratoria - „Runo Leśne", „Awifauny i Troposfery" oraz „Energii i Recyclingu" – również odkrywają cuda przyrody.

5. Turystyka mobilna i wirtualna - nagrodzono Wirtualne Muzeum Fresków na Dolnym Śląsku. Możemy tu obejrzeć ze szczegółami freski z 20 zabytkowych obiektów regionu. Muzeum działa poprzez stronę internetową wirtualnefreski.pl oraz w formie stacjonarnej w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze – Cieplicach Śląskich – Zdroju. Na multimedialnej wystawie poszczególne freski wyświetlane są jednocześnie na monitorze dotykowym i ekranach projekcyjnych. To sprawia, że wydaje nam się, jakbyśmy przenieśli się do świątyni, z której freski oglądamy. Na malowidła patrzymy w doskonałym świetle, z bliska, widzimy więc szczegóły, których nie dostrzeglibyśmy stojąc w świątyni.

6. Turystyka aktywna - w tej kategorii zwyciężył projekt Odra dla turystów. Rzeką można się teraz zachwycać obserwując ją z pokładów Laguny i Zefira. Statki kursują od Głogowa do Kostrzynia nad Odrą. Po drodze cumują w Bytomiu Odrzańskim, Nowej Soli, Cigacicach, Frankfurcie nad Odrą, w Krośnie Odrzańskim, Eisenhüttenstadt, Słubicach i Górzycy. Na Szlaku Doliny Środkowej Odry życie rozkwitło. Odbywają się zloty łodzi motorowych, spływy kajakowe, wyścigi smoczych łodzi i inne zawody wodniackie. Rzeka łączy teraz polskich i niemieckich miłośników turystyki wodnej. W miastach leżących nad Odrą powstają kolejne atrakcje turystyczne. Warto tu przyjechać.

7. Miejsce przyjazne rodzinie – cudem w tej ostatniej kategorii została interaktywna wystawa „Giganty mocy" w Bełchatowie. Miasto związane jest z PGE Kopalnią Węgla Brunatnego „Bełchatów" oraz PGE Elektrownią „Bełchatów". Wystawa w interesujący sposób pokazuje jak powstają pokłady węgla brunatnego, jak przebiega proces jego wydobycia i przetwarzania w energię elektryczną. Ekspozycja zajmuje część Miejskiego Centrum Kultury. Można obejrzeć tu filmy w powstawania kopalni i elektrowni – tytułowych gigantów mocy. Program dla dzieci nastawiony jest na zabawę, dla dorosłych – na poznawanie faktów.

Nagroda internautów

Internauci wyróżnili zaś Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Mieści się ono w budynkach Pomorskiego Parku Naukowo-Technicznego. Znajdują się tu cztery wystawy główne, które zostały wyposażone w 200 interaktywnych stanowisk. Pomiędzy nimi usytuowano sale warsztatowe. Wystawy to „Hydroświat", która zachęca do eksperymentów z zakresu hydrologii, „Akcja – człowiek", która umożliwia zgłębianie tajników działania ludzkiego organizmu, „Drzewo życia", która przybliża piękno przyrody oraz „Niewidoczne siły", która w przystępny sposób tłumaczy świat fizyki.
Kapituła Konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich" przyznała także nagrodę specjalną. Otrzymało ją Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki