W walce o dziecko

2012-05-21 4:00

Niepłodność to temat coraz częściej poruszany przez nasze społeczeństwo. Większość dyskusji koncentruje się jednak wokół kontrowersyjnej procedury in vitro, która jest tylko częścią bardzo złożonego problemu, jakim jest leczenie niepłodności. Często w rozważaniach pomijamy kwestie, które są również bardzo ważne z punktu widzenia niepłodnych par. O rozmowę na ten temat poprosiliśmy dr. n. med. Michała Radwana z Kliniki Leczenia Niepłodności w Szpitalu Gameta w Rzgowie pod Łodzią.

- Czy prawdą jest, że coraz więcej par zgłasza się do specjalistów z problemem poczęcia dziecka?

M. R.: - W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby pacjentów leczących się z powodu niepłodności. Zjawisko to jest spowodowane coraz szerszym występowaniem przyczyn sprzyjających tej chorobie, ale wynika także ze wzrostu świadomości społeczeństwa. Niepłodne pary znacznie wcześniej niż kiedyś szukają pomocy u specjalisty.

W Polsce nie zostały jeszcze przeprowadzone badania, które precyzowałyby liczbę par, których dotyczy problem niepłodności. Dane szacunkowe podają, że w naszym kraju choroba ta dotyka już nawet co piątą parę w wieku rozrodczym.

- Często słyszy się krzywdzące stwierdzenia, że to partnerka jest odpowiedzialna za brak ciąży.

- Przyczyny niepłodności mogą leżeć zarówno po stronie kobiety jak i mężczyzny. Ostatnie badania Światowej Organizacji Zdrowia wykazały, że u 51% niepłodnych par, przyczyną występowania niepłodności jest czynnik męski, w głównej mierze wywołany anomaliami nasienia. Dlatego bardzo ważne jest aby w procesie leczenia niepłodności brało udział oboje partnerów.

- Kiedy powinniśmy zdecydować się na wizytę u specjalisty?

- Nie ma reguły, która dokładnie określałaby taki termin. Jest to często sprawa indywidualna dla każdej pary i zależy od wielu czynników. Z klinicznego punktu widzenia o niepłodności możemy mówić, jeśli para po roku regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji nie uzyskuje ciąży.

Na pewno o przyspieszeniu podjęcia decyzji o leczeniu powinny zadecydować takie czynniki jak: zdiagnozowane już problemy zdrowotne u jednego lub obojga partnerów, przebyte choroby, które mogą powodować bezpłodność i wiek kobiety powyżej 35 lat. Wówczas diagnostykę rozpoczynamy po 6 miesiącach bezowocnych starań.

- Czego możemy spodziewać się na pierwszej wizycie?

- Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza dokładny wywiad lekarski z obojgiem partnerów. Padają pytania na temat historii płodności, m.in. jak długo para stara się o dziecko, czy kobieta była już w ciąży oraz od kiedy para leczy się na niepłodność. Niezwykle cenne są również informacje na temat całej dotychczasowej historii medycznej, dlatego trzeba zabrać ze sobą wyniki badań laboratoryjnych, karty informacyjne z pobytu w szpitalu i opisy ewentualnie przebytych operacji. W czasie spotkania lekarz przeprowadzi u kobiety badanie ginekologiczne, a jeśli zajdzie taka potrzeba, także ultrasonograficzne. Mężczyzna może zostać poproszony o oddanie nasienia do badania.

Informacje zebrane podczas wywiadu pozwalają lekarzowi ocenić szansę na samoistną ciążę lub od razu właściwie ukierunkować leczenie.

- Na czy polega diagnostyka niepłodności?

- Diagnostyka jest procesem bardzo złożonym i jest uzależniona od zebranego wywiadu lekarskiego. Zwykle odbywa się w ciągu dwóch cykli miesięcznych i polega na przeprowadzeniu niezbędnych badań w celu ustalenia przyczyn niepłodności.

Do podstawowych badań mężczyzny możemy zaliczyć badanie nasienia, a u kobiety: ocenę ultrasonograficzną wzrostu pęcherzyka Graafa, badania określające rezerwę jajnikową w tym pomiar poziomu hormonu AMH, określający stan płodności pacjentki. Należy zwrócić uwagę, że proces diagnostyczny może u każdej pary przebiegać inaczej, gdyż lekarz na podstawie wyników podstawowych badań kieruje odpowiednio dalszą diagnostykę.

- Jakie są dostępne metody leczenia niepłodności?

- Większość osób zgłaszających się do lekarza nie jest niepłodna, lecz ma obniżoną w różnym stopniu zdolność do poczęcia dziecka. Leczenie ma więc na celu przywrócenie płodności.

W zależności od rodzaju i liczby zdiagnozowanych czynników powodujących niepłodność, lekarz prowadzący wraz pacjentami dobiera najlepszą metodę leczenia. Przeważnie zaczynamy od najprostszych metod jak stymulacja owulacji i inseminacja domaciczna, dopiero w dalszej kolejności korzystamy z bardziej zaawansowanych metod, takich jak in vitro, a nawet z metod operacyjnych. W chwili obecnej metody leczenia są bardzo zaawansowane i udaje się nam pomóc pacjentom nawet w bardzo skomplikowanych przypadkach. Podczas naszej codziennej pracy często widujemy pacjentów leczonych już wcześniej. W związku z tym musimy proponować bardziej zaawansowane i skuteczniejsze metody leczenia.

- Kiedy i jakie stosowane są operacyjne metody leczenia?

- Zabiegi operacyjne są wykonywane, jeśli niepłodność powodują nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych kobiety, np. w przypadku występowania zrostów i niedrożności jajowodów, torbieli (guzów) jajników i mięśniaków macicy. W Szpitalu Gameta większość zabiegów operacyjnych wykonujemy mało inwazyjnymi metodami na drodze laparoskopowej i histeroskopowej, czyli bez pozostawienia blizny na skórze lub z blizną wielkości 5 mm. Podczas operacji dążymy do jak najmniejszych uszkodzeń operowanego organu, co jest bardzo ważne dla zachowania płodności oraz rutynowo stosujemy profilaktykę przeciwzrostową.

Dużą zaletą tych nowoczesnych metod jest minimalizacja dolegliwości bólowych w przebiegu operacyjnym i szybki powrót pacjenta do aktywności fizycznej.

- Od czego zależy wynik leczenia niepłodności, czy wszystkie pary mają taką samą szansę na rodzicielstwo?

- Wyniki leczenia mogą być zależne od wielu czynników. W dużej mierze ważne jest doświadczenie lekarza prowadzącego i wyposażenie ośrodka, w którym podejmujemy leczenie, ale także czas podjęcia leczenia i indywidualna sytuacja każdej pary. Na sukces mają też wpływ relacje leczącej się pary z lekarzem. Jeśli para zaufa specjaliście, ma znacznie większą szansę na uzyskanie ciąży.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki