Wady wzorku u dzieci i młodzieży: jak je wykryć, jak leczyć?

i

Autor: Shutterstock

Wady wzroku u dzieci i młodzieży: jak je wykryć, jak leczyć?

2015-09-22 17:56

Coraz więcej dzieci i nastolatków ma problemy ze wzrokiem. Niestety, nic dziwnego. Godziny spędzony przed telewizorem, komputerem czy nad książkami odbijają się na narządzie wzroku. Jak wykryć wady wzroku u dzieci i młodzieży? Czym się objawiają i czy można je leczyć?

Wady wzroku u dzieci i młodzieży są bardzo powszechne. Z badań wynika, że aż 10 milionów Polaków nosi okulary, a milion soczewki kontaktowe. Aż 46 proc. uczniów szkół średnich ma wady wzroku! Najpopularniejszą wadą jest krótkowzroczność, czyli problemy z widzeniem z daleka. Powodem może być przeciążenie wzorku patrzeniem z bliska, czyli w monitory komputerów, w telewizory czy w książki. Znacznie rzadziej spotyka się u młodych ludzi nadwzroczność, czyli problemy z widzeniem z bliska.

Jak objawiają się wady wzroku?

Jeśli zauważysz, że twoje dziecko mruży oczy podczas patrzenia w dal, siada coraz bliżej telewizora czy zbliża książki do twarzy, to możesz mieć pewność, że wzrok się pogorszył. Koniecznie idź z nim na wizytę do okulisty. Tam zostanie przeprowadzone specjalistyczne badanie, które potwierdzi lub wykluczy problemy ze wzrokiem.

Dziecko lub nastolatek z problemami z widzeniem koniecznie musi korygować wadę. W zależności od jej rodzaju pacjent może nosić szkła okularowe lub soczewki kontaktowe.

Jak korygować wady wzorku?

Wszystko zależy od wielkości wady. U dzieci i młodzieży niewielka, bezobjawowa nadwzroczność nie wymaga stałej korekcji. W przypadku krótkowzroczności u dzieci stosuje się korekcję odpowiednimi szkłami o minimalnej mocy, tak aby dziecko dobrze widziało z oddali. Można zalecić, żeby do bliży (pisania, czytania, pracy z komputerem) okulary były zdejmowane. - do odrabiania lekcji czy pracy przy komputerze.

U dzieci poniżej 18 roku życia korekcja wady odbywać się może więc tylko za pomocą okularów czy szkieł kontaktowych. Dopiero u młodzieży powyżej 18 r. ż. Można rozważać korekcję wady za pomocą lasera excimerowego. Laser taki stosuje się do do zmiany krzywizny przedniej powierzchni oka, czyli rogówki. Podstawą do wykonania laserowej korekcji wzroku jest ustabilizowana wada, czyli taka, która już się nie pogłębia od przynajmniej 6 miesięcy. Jest to podstawowy warunek kwalifikujący do tego typu zabiegu. Po zabiegu nie trzeba już nosić okularów czy soczewek, co z pewnością pozwala wykonywać wiele zawodów w przyszłości. Jeśli więc twoje dziecko marzy by zostać pilotem czy marynarzem a ma wadę wzroku, to w przyszłości warto pomyśleć o laserowej korekcji wzroku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki