Warszawski Senior: Ostry atak korzonków! Wygraj z BÓLEM

2014-10-20 4:00

Ostry atak rwy kulszowej powoduje nieznośny ból, przy czym boli nie tylko krzyż, ale i noga. Dolegliwość spowodowana jest uciskiem na korzenie nerwów. By pojawiła się rwa kulszowa, wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie czy zerwanie z łóżka.

W odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się ostry, kłujący ból (określany też jako rwący lub piekący), który przesuwa się wzdłuż pośladków i biodra. Dalej z tyłu uda przez łydkę zmierza do stopy. Potęguje się przy najmniejszym ruchu. Ale najbardziej daje się we znaki w nocy.

Skąd ten ucisk

Nerw kulszowy powstaje z połączenia kilku korzeni, które wychodzą z kręgosłupa i łączą się w jeden duży nerw biegnący wzdłuż nogi. To dlatego dolegliwości odczuwamy również w nodze, choć są powodowane zmianami w kręgosłupie. Przyczyny ucisku na nerw kulszowy mogą być różne. Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku).

Innym powodem może być obrzęk korzonka nerwowego wywołany stałym uciskaniem przez zdeformowany krąg, a także zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych.

Do rwy może też dojść na skutek skrzywienia kręgosłupa lub nieprawidłowej budowy miednicy.

Rwie kulszowej towarzyszy skurcz mięśni przykręgosłupowych, który dodatkowo potęguje ból. Charakterystyczne dla rwy jest to, że leżąc na wznak, masz trudności z uniesieniem do góry nogi wyprostowanej w kolanie.

Kto jest narażony

Ostry atak rwy kulszowej może przytrafić się każdemu, kto nie szanuje swojego kręgosłupa. Może być spowodowany:

* siedzącym trybem życia,

* ciężką pracą fizyczną,

* nieumiejętnym podnoszeniem ciężkich przedmiotów,

* otyłością (zwłaszcza brzuszną),

* chorobami kręgosłupa,

* zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym - dotyczy to szczególnie osób, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia i nagle zaczynają forsownie ćwiczyć,

* dietą ubogą w witaminy, sole mineralne i wapń,

* gwałtownym oziębieniem ciała, np. wejściem do zimnej wody w upalny dzień, czy leżenie na wilgotnej ziemi,

* miejscowe stany zapalne oraz niektóre choroby zakaźne.

Zobacz też: Ale ODKRYCIE! To bakterie każą nam się OBŻERAĆ!

Jak sobie radzić z bólem

W 90 procentach przypadków objawy rwy kulszowej stopniowo same się cofają. Taki proces samoleczenia trwa jednak około 6 tygodni. Dobrze jest poleżeć 1-3 dni na boku, z podkurczonymi nogami (między kolana trzeba włożyć poduszkę) lub w pozycji krzesełkowej (na plecach, nogi zgięte w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym oraz oparte na poduszkach). Potem trzeba wstać i się ruszać.

W tym czasie cierpienie mogą zmniejszyć zalecone przez lekarza leki przeciwbólowe (z grupy NLPZ) i rozluźniające mięśnie. Niekiedy stosuje się także okołokorzeniowe wstrzyknięcia leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Pomagają także ćwiczenia - specjalny zestaw McKenziego. Początkowo wykonujemy go pod okiem rehabilitanta, potem sami w domu. W skrajnych przypadkach potrzebna jest operacja.

Oprac. na podst. tekstów Magdaleny Moraszczyk i Jolanty Dyjecińskiej z miesięcznika "Zdrowie"

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki