Wichura

i

Autor: Shutterstock Wichura

Wichury w Polsce niszczą zdrowie Polaków. Rozdrażnienie i problemy z sercem to dopiero początek

2022-02-22 11:22

Od pewnego czasu po Polsce szaleją niszczycielskie wichury. Ich negatywne skutki zauważyć można nie tylko po połamanych konarach drzew czy zrywanych elewacjach, lecz również po samopoczuciu wielu osób. Silny wiatr wywiera silne konsekwencje na człowieku i jego zdrowiu fizycznym oraz psychicznym. Wyniszczający charakter wichur oddziałuje zatem nie tylko na środowisko, ale także na jednostkę.

Zauważa się, że samopoczucie społeczeństwa ogólnie jest gorsze, kiedy silny wiatr pojawia się wiosną lub latem. Od wielu lat słyszy się głosy lekarzy, ostrzegające nas, że silny wiatr nie jest obojętny dla ludzkiego organizmu. W okresach nasilenia wiatrów zauważa się bowiem więcej osób trafiających do szpitala, w związku z problemami z sercem.

Wichura może znacznie silniej pogarszać samopoczucie osób, którzy już mają negatywny nastrój. Na osoby wyjściowo czujące się dobrze, silny wiatr wpływa w dużo mniejszym stopniu. Z wielu naukowych badań wynika, iż wiatr zwiększa poziom rozdrażnienia i lęku odczuwanego przez ludzi. Nasila on również nastroje depresyjne.

Osoby ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi, w czasie trwania silnego wiatru mają większe predyspozycje do odczuwania nasilenia się nieprzyjemnych objawów. Z tego powodu halny zwany jest przez górali „wiatrem samobójców”. Z analiz statystycznych wynika bowiem, że podczas wichury nasilają się tendencje samobójcze.

Meteopaci, to osoby wyjątkowo silnie odczuwające wszelkie zmiany warunków atmosferycznych. Do tej grupy należą głównie osoby starsze, chore, a także dzieci. Meteopaci odczuwać będą zmiany warunków pogodowych poprzez nasilanie się ich problemów somatycznych lub kryzysów emocjonalnych.

Sonda
Czy jesteście wrażliwi na zmiany pogody?
M jak miłość, odcinek 1640: Ula ostro odegra się na Oli! Nie daruje jej, że tak potraktowała Tadeusza – vod 23
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE