Wielkanoc 2021 w pandemii. Nie będzie święcenia jajek? Co nas czeka?

2021-03-04 12:27
Wielkanoc 2021. Jak będzie wyglądać? Adam Niedzielski podał nowe informacje
Autor: pixabay.com Wielkanoc 2021. Jak będzie wyglądać? Adam Niedzielski podał nowe informacje

Wszystko wskazuje, że tegoroczna Wielkanoc podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku będzie obwarowana obostrzeniami. Eksperci ostrzegają, że trzecia fala pandemii koronawirusa w Polsce nabiera tempa i społeczny dystans i reżim sanitarny są niezbędne. Czy zatem oznacza to, że na Wielkanoc 2021 nie będzie można spotkać się z rodziną? Jak będzie wyglądała sytuacja w kościołach? Czy święcenie koszyczków wielkanocnych będzie wyglądało tak jak zazwyczaj?

Można powiedzieć, że ubiegłoroczna Wielkanoc była odwołana, rząd co prawda nie zakazał spotkań z rodziną jednak mocno apelował, by nie spędzać ich w szerokim gronie. W kościołach w całej Polsce odwołano tradycyjnie święcenie pokarmów.  Dopiero od Wielkiej Niedzieli  kiedy poluzowano niektóre z obostrzeń, w mszach świętych, zamiast pięciu osób mogło uczestniczyć 50 wiernych. Czy tak samo będzie w tym roku? Wszystko wskazuje, że jest to możliwe. Minister zdrowia, Adam Niedzielski już w lutym sugerował, że tegoroczne święta odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym. -  Nie będę ukrywał, że jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to prawdopodobnie będziemy musieli też taki scenariusz rozważyć, żeby tę Wielkanoc spędzić w domu – mówił RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

Eksperci przestrzegają, że nawet jeżeli nie pojawią się sztywne wytyczne i obostrzenia dotyczące obchodzenia Wielkanocy, by jednak zrezygnować z spotkań rodzinnych w dużym gronie. Zdrowie jest najważniejsze, kiedy epidemia COVID-19 się skończy będziemy mogli bez ograniczeń korzystać ze wspólnych, rodzinnych zjazdów. A jak będzie wygląda sytuacja w kościołach na Wielkanoc 2021? Episkopat Polski nie przedstawił jeszcze żadnych wytycznych, jednak biorąc pod uwagę, że nawet w tegoroczną Środę Popielcową zrezygnowano z posypywania głów wiernych popiołem, możemy się spodziewać, że świecenie wielkanocnych koszyczków będzie wyglądało inaczej niż tradycyjnie. 

Miasta widmo z początku pandemii. Tego widoku nie da się zapomnieć
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE