Wieprzowina ma mniej tłuszczu! Sprawdź!

2015-01-22 1:00

Mięso znów zaczyna być doceniane jako składnik diety, tylko wieprzowina wciąż znajduje się na cenzurowanym. To bardzo krzywdzące, zwłaszcza że powszechnie publikowane dane dotyczące ilości jej podstawowych składników, a przede wszystkim tłuszczu, nie są już aktualne.

Przeświadczenie, że wieprzowina jest szkodliwa, zasadza się na twierdzeniu, że zawiera ona dużo tłuszczu (bardzo dużo kalorii) i że dominują w tym tłuszczu nasycone kwasy tłuszczowe. To nie jest jednak do końca prawda! Owszem, na pewno tłusta jest słonina i boczek, ale golonka już nie zawsze. Zaś mięso z pozostałych części tuszy, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę duże partie jej mięśni, jak np. ze schabu, szynki, łopatki, czy nawet karkówki, jest zwykle... chude.

Więcej mięsa w mięsie

Zmieniło się to w latach 90. Wtedy został wprowadzony w Polsce obowiązek pomiaru mięsności w tuszach świń i, co najważniejsze, zakłady mięsne zaczęły płacić za mięsność. Reakcja producentów żywca była bardzo szybka. Od tamtej pory tak prowadzą hodowlę i wychów świń, aby miały one w tuszy i mięsie mało tłuszczu. W mięsie znajduje się tzw. tłuszcz śródmięśniowy, przez fachowców określany jako marmurkowatość mięsa.

Jest to bardzo cenny składnik odżywczy, a jego skład odpowiada zaleceniom głównych organizacji czuwających nad zdrowiem i bezpieczeństwem żywnościowym. Zawiera on dużo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Ich ilość w mięsie może być na tyle wysoka, że stanowić może znaczące źródło tych cennych kwasów.

Ważne przygotowanie

Chude mięso wieprzowe zawiera mało tłuszczu. Jego ilość od 1 do 2 proc. jest typowa dla mięsa schabu, szynki czy łopatki, jeśli są one pozbawione resztek po otaczającej je słoninie. Ta ilość jest korzystna ze względów smakowych i tłuszcz ten jest źródłem NNKT. Pamiętajmy jednak, że mięso jest tylko jednym ze składników naszej diety. Decydując się na zakup wieprzowiny, zwracajmy uwagę z jakimi potrawami będziemy ją jeść i jak jest ona przygotowana, tj. czy jest upieczona, duszona czy też smażona.

Te zabiegi mogą zmniejszyć ilość tłuszczu w daniu lub wprowadzić go dodatkowo (smażenie na tłuszczu). Z tusz świń możemy otrzymać także mięso poprzerastane tłuszczem. Karkówka dobrze smakuje, ale pamiętajmy, że nawet z tusz o wysokiej mięsności zawartość tłuszczu w karkówce może dochodzić do 4-5 proc. Boczek może zawierać go kilkakrotnie więcej (nawet do 25 proc), nie wspominając już o słoninie, która w ponad 90 proc. zawiera tłuszcz. Jedzenia tych tłustych kawałków mięsa unikajmy. kawałków mięsa unikajmy.

Na podst. artykułu prof. dr hab. Edwarda Pospiecha z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pełna wersja artykułu dostępna na stronie www.polsus.pl

Przepis na żeberka w miodzie


Składniki:

  • żeberka wieprzowe 

Marynata:

  • 3-4 łyżki miodu
  • 3-4 łyżki oleju
  • -tymianek
  • sól, pieprz

Sposób przygotowania:

Z miodu, przypraw i oleju zrobić marynatę. Pokrojone w paski żeberka dokładnie obtoczyć w marynacie i wstawić do lodówki na kilka godzin. Przygotowane w ten sposób mięso obsmażyć z obu stron na patelni i przełożyć do garnka. Całość zalać pozostałą marynatą, podlać nieco wodą i na małym ogniu dusić pod przykryciem 2-3 godziny.

 


Jedzmy wieprzowinę!

prof. zw. dr hab. n. med., dr h.c. mult. Piotr Książek, Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Wieprzowina, dzięki akcjom propagującym zdrowe odżywianie , zaczyna odzyskiwać należną pozycję w codziennej diecie. Mówi się, że mięso wieprzowe jest szkodliwe, bo zawiera dużo tłuszczu, a zwłaszcza nasyconych kwasów tłuszczowych. Jednak że nie dotyczy t o tłuszczu śródmięśniowego, który znajduje się między włókienkami mięsa.

Jeszcze 20 lat temu mięsność świń wynosiła 42 proc. Dziś średnia krajowa wynosi ponad 57 proc.! Tłuszcz, który
tam występuje, zawiera dużo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Podkreślmy jednak, że mięso jest tylko jednym ze składników naszej diety i im bardziej jest ona urozmaicona, tym lepiej.

 

 

 

 

 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki