Wrzesień w ogrodzie: Rośliny cebulowe - jesienią pomyśl o wiośnie!

2010-09-23 8:30

Kwitnące rośliny cebulowe są zwiastunem i symbolem wiosny. Najwcześniejsze przebijają się przez śnieg i kwitną już w lutym. Wiele z nich rozrasta się, tworząc w ogrodzie barwne plamy. Niektóre pięknie pachną. Wrzesień to najlepszy czas, by je posadzić.

Rośliny cebulowe (zaliczane są do nich także te, które tworzą nie cebule, lecz bulwy, na przykład krokusy) dzięki intensywnym barwom i oryginalnym kształtom są efektownym elementem ogrodowych kompozycji. Nadają się na rabaty i do pojemników. Pięknie wyglądają na trawnikach, pod bezlistnymi koronami krzewów liściastych i na tle krzewów zimozielonych.

W jakim miejscu posadzić rośliny cebulowe?

Najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych (na przykład w świetle rozproszonym pod koronami drzew). Dobrze, jeśli stanowisko jest zaciszne. Ponieważ rosną bardzo intensywnie przez mniej więcej trzy miesiące, po czym przechodzą w stan spoczynku, powinny być sadzone w takich miejscach, w których ich zniknięcie nie będzie raziło.

Dobrym towarzystwem dla wczesnowiosennych roślin cebulowych są byliny, które wiosną późno rozpoczynają wzrost – na przykład funkie czy rodgersje – a także niskie byliny płożące, przez gąszcz których rośliny cebulowe łatwo przerastają.

W jakiej ziemi posadzić rośliny cebulowe?

Najlepiej rosną w ziemi przepuszczalnej i zasobnej w próchnicę. Podłoże powinno być luźne i żyzne do głębokości 25-30 cm. Rośliny cebulowe źle rosną w glebach podmokłych, nie lubią także takich miejsc, w których w czasie wiosennych roztopów gromadzi się woda.

Przed ich posadzeniem ziemię trzeba oczyścić z chwastów i nierozłożonych resztek roślinnych. Gleby ciężkie i zwarte (ilaste i gliniaste) należy wymieszać z torfem, drobno mieloną korą i piaskiem. Gleby lekkie i piaszczyste warto wzbogacić w próchnicę, czyli dodać kompostu, ziemi kompostowej lub przekompostowanego obornika (do kupienia w sklepach ogrodniczych).

Można też wysiać wiosną rośliny na nawóz zielony (facelię, łubin, wykę). Na przełomie czerwca oraz lipca należy ściąć ich pędy, pociąć drobno i pozostawić do zwiędnięcia. Następnie trzeba je przekopać, mieszając z glebą tak, aby zapewnić dostęp powietrza do masy zielnej. Można też zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy w ilości 40 g/m² (na przykład Azofoska, Fructus, Mikro) na dwa tygodnie przed sadzeniem cebul lub bulw.

Trzeba też sprawdzić odczyn gleby, bo rośliny cebulowe najlepiej rosną w podłożu o pH 6,8-7,2. Jeśli gleba w wybranym miejscu jest zbyt kwaśna, należy ją zwapnować nawozem zawierającym węglan wapnia, na przykład kredą albo dolomitem. Z sadzeniem cebul lepiej poczekać do następnego sezonu.

Czytaj więcej na


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki