szkoła

i

Autor: Getty Images

Wsparcie, jakie rodzic może dać dziecku, które przestawia się z nauki zdalnej na stacjonarną

2021-10-05 13:28

Czas nauki zdalnej był dla uczniów wyjątkowo trudny. Wbrew pozorom, powrót dzieci do szkół nie jest rozwiązaniem bez wad. Wiąże się z trudnymi przeżyciami dla młodego człowieka. Dowiedz się jak wspierać swoje dziecko w przestawianiu się z nauki zdalnej na stacjonarną.

W czasie pandemii dzieci doświadczały wielu trudnych zmian. Bez odgórnie narzuconego planu, szkoły były zamykane i otwierane. Po zamknięciu szkół rutyna uczniowskiego dnia diametralnie się zmieniła. Nie odbiło się to bez echa na ich zdrowiu psychicznym. Ostatecznie młodzi ludzie wrócili do szkół. Sytuacja zdalnej nauki powszechnie uważana była za trudną. Jednak po miesiącu ponownego uczęszczania do szkół, okazuje się, że powrót ten również jest dla dzieci trudny. Maluchy ciężko znoszą zmiany i łamanie ich codziennej rutyny. Młodzież z kolei przyzwyczaiła się do spędzania połowy dnia przed ekranem komputera. Jak zatem wspierać dziecko w tym trudnym, zmiennym okresie? Jak pomóc mu w powrocie do stacjonarnego trybu nauki?

Pomagaj w nadrabianiu zaległości

Wielu uczniów w czasie zdalnych lekcji nie przykładało się do regularnej nauki. Przez utrudniony kontakt z nauczycielami, mogły pojawić się luki w ich wiedzy. Aby dziecko pewniej czuło się w szkole, w wolnej chwili powtarzajcie niezrozumiałe dla niego tematy.

Zachęcaj do aktywności fizycznej

Powrót na lekcje WFu po dłuższej przerwie jest świetnym rozwiązaniem. Po tak długim okresie zdalnej nauki, dziecku przyda się ruch. Zadbaj, aby miało na niego czas również po szkole. Zapewni mu to zdrowie fizyczne, ale też pomoże w zrelaksowaniu się i lepszym skupieniu na nauce.

Wspomagaj kontakty społeczne dziecka

Kontakty młodych ludzi z rówieśnikami mogły ulec osłabieniu lub pogorszeniu. Staraj się interesować jego życiem społecznym i organizować spotkania, gdy tego potrzebuje. Zadbaj o to, żeby Twoja pociecha czuła się dobrze w grupie znajomych, ale nie była przez Ciebie osaczona.

Dbaj o jego samodzielność

Warto jest pozwolić dziecku na samodzielny powrót do życia poza monitorem. Daj mu odpowiednio dużo wolności. Pamiętaj jednak, że w tej trudnej sytuacji będzie ono potrzebowało Twojej pomocy. Jeśli coś mu nie wyjdzie – nie oceniaj. Nieustannie staraj się słuchać i motywować.

Wspieraj

Najważniejsza rada dotyczy wsparcia. Trudne sytuacje wiążą się ze wzmożonym stresem. Obecnie uczniowie mogą czuć się źle psychicznie. Zapewniaj więc swojemu dziecku wsparcie, poprzez przyjemne rodzinne chwile. Staraj się również zawsze go wysłuchać i rozmawiać o jego problemach, emocjach. Pozwoli to uniknąć zagrożeń psychicznych, takich jak depresja, czy lęk społeczny.

Sonda
Nauka zdalna POWINNA wrócić?
Lewy naśladuje Gessler. Kontroluje jednak swoją knajpę

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki