Wszystkich Świętych w czasach COVID-19

2020-10-26 6:30 bl, kn
BHP na cmentarzach
Autor: Super Express

Wielkimi krokami zbliżają się Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Polacy zwykle w tym czasie tłumnie ruszają na cmentarze, na groby bliskich. Jednak koronawirus nie odpuszcza. Czy w czasie szalejącej pandemii możemy bezpiecznie odwiedzić naszych bliskich zmarłych? Władze i Kościół zachęcają, aby nawiedzenie grobów rozłożyć na czas pierwszych dni listopada, w których można uzyskać odpust za zmarłych.

Uwaga! Najbardziej zagrożeni są seniorzy. Dla bezpieczeństwa warto powstrzymać się od nawiedzania cmentarzy 1 i 2 listopada, czyli w dni, gdy są największe tłumy.

Bezpiecznie na cmentarzu

Decyzja co do ewentualnego zamknięcia lub ograniczeń na cmentarzach ma zapaść w tym tygodniu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Wielu biskupów już teraz podjęło decyzję o rezygnacji z odprawiania mszy świętej na cmentarzach, planowane jest też odwołanie kwest.

Zero tolerancji

Policja zapowiedziała, że w dniach świątecznych na cmentarzach będą zwiększone kontrole. Nieprzestrzeganie przepisów będzie karane mandatami. Za brak zakrycia twarzy grozi mandat 500 zł (na podstawie artykułu 54 Kodeksu wykroczeń), a zgodnie z przygotowaną ustawą covidową ma wzrosnąć do 1000 zł. Policja może także pouczyć lub skierować do sądu wniosek o ukaranie. Sprawa może być też przekazana do sanepidu, gdzie kary administracyjne wynoszą od 5 do nawet 30 tys. zł.

Jakie zasady w kościele?

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej obowiązują w całej Polsce. W uroczystościach religijnych może nie więcej niż 1 osoba na 7 mkw. Zasada ta dotyczy mszy świętych i wszelkich nabożeństw. W wielu diecezjach biskupi udzielili wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia w mszy świętej w niedzielę i święta nakazane, a takim jest Wszystkich Świętych. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy nie jest grzechem. Każda parafia powinna mieć dozowniki płynu dezynfekującego ustawione przy wejściach do kościołów, ale nie w kropielnicach. Wierni mogą przyjmować komunię zarówno do ust, jak i na rękę.

Czytaj także: Wszystkich Świętych 2020. To pewne! Nie będzie mszy świętych na cmentarzach!

Wiązanka z chryzantemami na grób na Dzień Wszystkich Świętych

Ważne jest, żeby nie gromadzić się w dużych grupach i nie uczestniczyć w dużych spotkaniach rodzinnych.

Na cmentarzu obowiązuje nakaz noszenia maseczek i zachowania dystansu min. 1,5 m. Wyłączeni z obowiązku zachowania dystansu są m.in.:

* rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),

* osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,

* osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać.

Maseczki obowiązkowe

Usta i nos należy obowiązkowo zasłonić w przestrzeni zamkniętej, np. w sklepach, galeriach handlowych, bankach, na poczcie, w komunikacji zbiorowej, w samochodzie, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień, u lekarza, w szpitalu, w kościele, szkole, na uczelni, w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej, a także w przestrzeni otwartej: na ulicy czy na cmentarzach.

Czytaj także: Wszystkich Świętych a koronawirus: Jakie mandaty można dostać 1 listopada? [NOWE OBOSTRZENIA]

Maseczki nie muszą nosić dzieci do 4. roku życia i osoby, którym nie pozwala na to stan zdrowia. Na żądanie policji lub staży gminnej osoba wyłączona z obowiązku zasłaniania ust i nosa musi przedstawić zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający taką konieczność. Zaświadczenie może wystawić każdy lekarz. Okazać można również legitymację osoby niepełnosprawnej lub kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Zero tolerancji

Policja zapowiedziała, że w dniach świątecznych na cmentarzach będą się odbywały zwiększone kontrole. Nieprzestrzeganie przepisów będzie karane surowymi mandatami. Za brak zakrycia twarzy grozi mandat 500 zł (na podstawie artykułu 54 Kodeksu wykroczeń). Policja może nie tylko nałożyć mandat, lecz także pouczyć lub skierować do sądu wniosek o ukaranie. Sprawa może być też przekazana do sanepidu, gdzie kary administracyjne wynoszą od 5 do nawet 30 tys. zł.

Uwaga! Osoba nienosząca maseczki ma prawo odmówić przyjęcia mandatu, ale wtedy oprócz wniosku o ukaranie do sądu będzie też wniosek do sanepidu.

Jakie zasady w kościele?

W strefie żółtej w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4 mkw., w strefie czerwonej – nie więcej niż 1 osoba na 7 mkw. Zasada ta dotyczy mszy świętych i wszelkich nabożeństw. W wielu diecezjach biskupi udzielili wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia w mszy świętej w niedzielę i święta nakazane, a takim jest Wszystkich Świętych. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy nie jest grzechem. Każda parafia powinna mieć dozowniki płynu dezynfekującego ustawione przy wejściach do kościołów, ale nie w kropielnicach. Wierni mogą przyjmować komunię zarówno do ust, jak i na rękę.

Czytaj także: Dzień Wszystkich Świętych 2020. Oferta zniczy od Lidla

Ograniczenia w komunikacji

W komunikacji miejskiej zwykle są uruchamiane specjalne linie cmentarne, a na stałych liniach kursujących na cmentarze pojazdów jest więcej. Nie powinno być w nich tłoku, bo w całym kraju obowiązuje ograniczenie liczby osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc. Przy każdych drzwiach są informacje z podaną maksymalną liczbą osób, jaka może nimi podróżować. Np. do autobusu 18-metrowego (czyli przegubowego), w zależności od typu, będzie mogło wsiąść 40–54 osoby, do tramwaju niskopodłogowego – ok. 60. Prowadzący pojazdy na przystankach sami otwierają drzwi i nie trzeba naciskać guzika.

Na cmentarz ubierzmy się ciepło, by uniknąć przeziębienia - radzi dr n. med. Leszek Krześniak, internista

Nie ma powodów, aby zachowując zasady przestrzegania zaleceń higienicznych: dystansowania się i maseczek, trzeba było rezygnować z obrzędów związanych ze Świętem Zmarłych. Wystarczający dystans to 1,5 m. Ważną rzeczą jest odpowiednie ubranie się, bo po długich pobytach na cmentarzu wiele osób się przeziębia. Jeśli chodzi o smog unoszący się na cmentarzach, to aktualnie produkowane „świeczki na groby” w porównaniu z tymi sprzed lat wydzielają go znacznie mniej. Skuteczną ochroną są maski z odpowiedniej tkaniny, która może skutecznie zatrzymywać cząstki smogu zawieszone w powietrzu (warunku nie spełniają powszechnie dostępne maski). Tkanina taka nie przepuszcza cząsteczek większych niż 0,3 mikrona i chroni nie tylko przed smogiem, ale także zatrzymuje bakterie i wirusy. 

Najnowsze