Wybierz sport dla siebie

2011-06-12 4:00

Aktywność fizyczna powinna być dobrana do stanu zdrowia. Tylko wtedy będzie mu służyć. Radzi ekspert dr Wiesław Niesłuchowski

Aktywność fizyczna to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom. A nawet jeśli już nie jesteśmy okazem zdrowia, może okazać się skuteczną metodą wspomagającą proces leczenia. - Żeby jednak tak się stało, należy odpowiednio dobrać rodzaj aktywności, bo jeśli chory na reumatyzm zacznie naraz biegać, to sobie zaszkodzi, zamiast pomóc - mówi dr Wiesław Niesłuchowski, specjalista schorzeń narządów ruchu. - A podstawowa zasada, jakiej należy przestrzegać, to: zaczynamy powoli, stopniowo wydłużając czas ćwiczeń. Nie tempo, ale właśnie czas. I zawsze należy pamiętać, aby nie przekraczać granicy bólu. Czyli - nic na siłę.

Dopasuj ruch do zdrowia

Nadciśnieniowcy - powinni wybrać taki rodzaj aktywności, w której nie będzie dochodziło do nagłych zmian w ułożeniu ciała, do silnych skłonów, do tego wszystkiego, co może powodować nagłą zwyżkę ciśnienia i utratę równowagi. Wskazane więc są spacery i rower treningowy, stacjonarny. Rower zwykły i pływanie ewentualnie też, ale ze wskazaniem lekarza.

Sercowcy - spacery, o ile lekarz ich nie zabroni - także marsze, nordic walking, rower stacjonarny (takie wykorzystuje się właśnie w rehabilitacji osób po zawałach), joga - ale tylko ćwiczenia niewymagające nagłych ruchów i skłonów. Pływanie ze wskazaniami lekarskim, natomiast aerobic w wodzie jak najbardziej.

Chorzy na cukrzycę - spokojny taniec, spacery, rower stacjonarny. Ważne, aby utrzymywać przez cały czas jednakowe, dość wolne tempo, gdyż im intensywniejsza aktywność, tym większe ryzyko spadku poziomu cukru w organizmie, a to grozi hipoglikemią. Dlatego chorzy na cukrzycę powinni nawet podczas spaceru nosić przy sobie coś słodkiego, np. kostkę cukru.

Osoby z nadwagą - jeśli nie są obciążone innymi schorzeniami, dobrze im zrobi w zasadzie każda aktywność fizyczna. Zwłaszcza pływanie, szybki marsz, ale też muszą pamiętać o tym, aby nadmiernie nie obciążać stawów. Niewskazane są więc podskoki czy wyskoki.

Cierpiący na stawy, reumatyzm - nordic walking, rower stacjonarny, większość ćwiczeń jogi, rower (pod warunkiem, że kości i stawy nie są na tyle uszkodzone, żeby uniemożliwiały ruch).

Osoby w podeszłym wieku - tai-chi (to jedna z niewielu rodzajów aktywności idealnych dla każdego, również dla osób przykutych do wózka inwalidzkiego).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki