WYBUCH na SŁOŃCU, 8 marca - YOUTUBE. Naładowane cząstki UDERZĄ w ZIEMIĘ. Na niebie ZORZE POLARNE - ZDJĘCIA

2012-03-08 10:59

Naukowcy z NASA są zgodni, to największy wybuch na Słońcu od 6 lat. Centralna gwiazda Układu Słonecznego zaczęła wyrzucać z siebie naładowane cząsteczki, które już w czwartek dotrą do Ziemi. Czy naszej planecie grozi jakieś niebezpieczeństwo? NASA ostrzega, że mogą wystąpić zakłócenia w łączności satelitarnej, mogą paść urządzenia GPS, a w niektórych zakątkach Ziemi będzie można obserwować na niebie zorze polarne.

W Polsce skutki potężnych erupcji cząstek na Słońcu zaczną być odczuwalne w czwartek po południu i potrwają aż do piątku. Przez 24 godziny możemy spodziewać się zakłócenia łączności satelitarnej, działania urządzeń GPS i sieci energii elektrycznej.

Eksperci z NASA uspokajają, że wybuch na Słońcu nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszej planety. Naładowane cząstki uderzą w Ziemię z prędkością 6,44 mln km/h i wywołają niesamowite zorze polarne. W czwartek, 8 marca 2012,  najlepiej widoczne będą na terytorium Kanady, Islandii, na północy Skandynawii i na północnych obrzeżach Syberii.

NASA tłumaczy, że nasilenie burz i erupcji na Słońcu to całkiem normalne zjawisko związen z cyklem aktywności Słońca, który potrwa nawet 11 lat. Najbardziej intensywny okres wybuchów ma przypaść na 2013 rok.

ZOBACZ potężny wybuch na Słońcu >>>

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki