Zmieni się OPIEKA MEDYCZNA nad WCZEŚNIAKAMI! Dzieci będą mieć zapewnione wszystkie konsultacje w jednym dniu?

2014-11-14 12:17

Polskie Towarzystwo Neonatologiczne opracowuje kompleksowe wytyczne, które dotyczą leczenia szpitalnego i opieki poszpitalnej noworodków i wcześniaków. Planowane są liczne zmiany w zakresie opieki medycznej nad wcześniakami. Dokument ma zostać przygotowany do końca roku.

Opieka medyczna nad wcześniakami w Polsce jest na coraz wyższym poziomie, a ma być jeszcze lepiej. Polskie Towarzystwo Neonatologiczne (neonatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami, wadami wrodzonymi oraz prawidłowym rozwojem dzieci w okresie noworodkowym) opracowuje właśnie program kompleksowego leczenia szpitalnego i opieki poszpitalnej noworodków i dzieci urodzonych przedwcześnie. Jego celem ma być usystematyzowanie wiedzy z zakresu diagnostyki ośrodkowego układu nerwowego, leczenia tlenem, leczenia surfaktantem, wentylacji inwazyjnej, żywienia pozajelitowego, zakażeń grzybiczych czy szczepienia noworodków - czytamy na portalemedyczne.pl.

Zmiany wprowadzone przez Polskie Towarzystwo Neonatologiczne będą dotyczyć aż 26 obszarów związanych z opieką nad noworodkami i wcześniakami. Zostaną opracowane na podstawie europejskich i światowych wytycznych, które opublikowały m.in. Amerykańska Akademia Pediatrii czy Światowa Organizacja Zdrowia. Dzięki temu zostaną ujednolicone procedury szpitalne, dotyczące opieki nad noworodkami i wcześniakami.

Zobacz też: Twoje dziecko jest WCZEŚNIAKIEM? Podziel się swoją historią z innymi matkami!

Znaczenie odpowiedniej opieki medycznej nad wcześniakami

Zmiany są potrzebne, bo odpowiednia opieka medyczna nad wcześniakami jest niezwykle istotna. Dzięki leczeniu szpitalnemu i opiece poszpitalnej dzieci urodzone przedwcześnie mają szansę szybko wyrównać różnice rozwojowe. W Polsce potrzebna jest organizacja kompleksowej opieki wielospecjalistycznej dla wcześniaków. Polskie Towarzystwo Neonatologiczne chce m.in., żeby dziecko urodzone przedwcześnie mogło mieć wykonane wszystkie niezbędne konsultacje w ciągu jednego dnia. To może uratować mu życie.

- Chcemy, aby w wybranych, istniejących ośrodkach neonatologicznych w każdym województwie, najlepiej wyposażonych w kadrę medyczną i sprzęt, neonatolog koordynował całą opiekę nad wcześniakiem, a dziecko w jednym określonym dniu mogło mieć wszystkie konieczne konsultacje. Taki nadzór nad rozwojem dzieci urodzonych przedwcześnie powinien być prowadzony do 3. roku życia. Jest to czas, kiedy można stwierdzić, czy wcześniak wyrównuje różnice rozwojowe – intelektualne, fizyczne i emocjonalne – w porównaniu z dzieckiem urodzonym o czasie. Naszym zdaniem, jest to absolutnie niezbędne i jest w stanie zmniejszyć liczbę dzieci niepełnosprawnych na różnych poziomach. Byłoby to niezwykle pomocne dla rodziców i bardzo dobre dla dzieci. „Podróżowanie” od lekarza do lekarza nie jest dobre, ani dla dziecka, ani dla jego opiekunów – powiedziała prof. dr hab. med. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii.

Zmiany na lepsze

Warto dodać, że dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego z osobami decydującymi o systemie zdrowotnym w Polsce zniesiono w 2013 roku kryterium daty urodzenia w programie profilaktyki zakażeń wirusem RS. Od lipca ubiegłego roku najsłabsze dzieci urodzone przedwcześnie otrzymują lek, który chroni je przed niewydolnością oddechową związaną z chorobą dolnych dróg oddechowych.

Wiadomo także, że w obecnie opracowywanym programie ma być ujęte rozszerzenie profilaktyki zakażeń wirusem RS do takiego zakresu, jaki jest w innych krajach Unii Europejskiej.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki