Życiodajna pompa

2010-09-23 22:00

Serce to jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie. Pompuje krew do wszystkich jego zakamarków.

Ludzkie serce w niczym nie przypomina serduszka jako symbolu miłości. Musi przez 24 godziny wykonywać ciężką pracę. Organ ten posiada cztery jamy (dwa przedsionki, dwie komory).

Po prawej stronie serca znajduje się prawy przedsionek i prawa komora, które otrzymują krew pozbawioną tlenu z organów i przesyłają ją do płuc w celu utlenowania. Po lewej stronie serca znajduje się lewy przedsionek i lewa komora, które otrzymują krew utlenowaną z płuc i przesyłają ją dalej do organów.

Serce pompuje krew dzięki powtarzającym się cyklom napełniania i opróżniania jego przedsionków i komór. Posiada ono unikalny układ bodźcotwórczo-przewodzący, który kontroluje jego pracę. Nadrzędny ośrodek tego układu znajduje się po stronie prawej serca i wytwarza impulsy elektryczne z częstotliwością 60-100/min. Impulsy te powodują skracanie komórek mięśniowych serca w sposób skoordynowany.

Ponieważ organ ten kurczy się, potrzebuje do pracy dużej ilości tlenu dostarczanego przez tętnice wieńcowe. Naczynia wieńcowe oplatają cały mięsień sercowy, rozgałęziając się na mniejsze.

Z zawałem serca mamy do czynienia wówczas, gdy w obrębie uszkodzonego na skutek miażdżycy naczynia tętniczego, zaopatrującego pewien obszar mięśnia sercowego, dochodzi do powstania skrzepu i wstrzymania przepływu krwi przez naczynia. Jeśli w sercu wystąpi skrzep, wówczas następuje martwica mięśnia sercowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki