Imię dla chłopca 2023

i

Autor: Shutterstock Imię dla chłopca 2023

Znaczenie imion

Najdziwniejsze imię dla chłopca. To najpopularniejsze wśród osobliwych imion w Polsce. Oznacza wielką potęgę oraz "tego, co panuje nad gniewem"

2023-06-12 10:04

Dziwne i nietypowe imiona dla chłopców. Ostatnio zapanowała moda na oryginalne imiona, które wywodzą się z dawnej, staropolskiej tradycji. Część z nich już dawno została zapomniana, by teraz przeżywać nowo swój rozkwit. Jednym z najpopularniejszych wśród nietypowych imion jest silne, męskie imię, które oznacza "panującego nad gniewem". Po raz pierwszy w historii pojawiło się ono w Polsce w XII wieku.

To najbardziej nietypowe imię dla chłopca. Przeżywa swój renesans

Coraz częściej przyszli rodzice, podczas wybierania imienia dla swojego dziecka, decydują się na oryginalne propozycje. Po latach, gdy popularne były zagraniczne imiona, teraz coraz chętniej wybierane są staropolskie imiona, które przez lata były zapomniane. Jednym z takich imion jest Gniewomir. W ostatnich czasach coraz więcej rodziców decyduje się nazwać syna właśnie tak. Gniewomir to staropolskie imię, które po raz pierwszy w zapiskach pojawiło się już w XII wieku. Jego pochodzenie to połączenie dwóch słów "gniew" i "mir" lub "mier". Gniewomir oznacza silnego mężczyznę, który potrafi pokazać swój gniew, ale również i nad nim panować. Panowie o tym imieniu są pewni siebie i swojej męskości. Mają sztywny kręgosłup moralny i w życiu zawsze kierują się dobrem i sprawiedliwością. 

Zobacz także: To jedno z najbardziej obciachowych imion dla chłopców. Kojarzy się z męskimi narządami i wywołuje śmiech. Oznacza "mocny" i "silny". Znasz kogoś, kto je nosi?

Gniewomir - jakie zdrobnienie i kiedy obchodzi imieniny?

Gniewomir obchodzi imieniny 8 lutego. Najpopularniejsze zdrobnienia to Gniewek, Gniewcio, Gniewoj, Gniewomirek oraz Gniewomircio. Jeden z badaczy języka polskiego, Witolda Tyszycki, Gniewomir jest jednym z najstarszych, polskich imion. 

Sonda
Co sądzicie o unikatowych imionach?
Radosna Parada Kapeluszowa 2023 przeszła ulicami Bydgoszczy