Pytania i odpowiedzi

2009-05-21 9:00

Odpowiada dr Stanisław Dulko

Brak seksu grozi chorobą!

O zaletach aktywnego życia seksualnego mówi się sporo. A co się może dziać, kiedy zdrowy człowiek unika seksu? Czy z tego powodu może się rozchorować?

Brak udanego życia seksualnego, podobnie jak brak w ogóle seksu, może doprowadzić do choroby, a nawet do wielu chorób. Może to być np. mniejsza odporność, z kolei większa wrażliwość na ból, skłonność do depresji, drażliwość, wahania ciśnienia, a głównie podwyższenie, zaburzenia pokarmowe, kołatanie serca, kurcze mięśni. Oczywiście pojawienie się tych dolegliwości w znacznej mierze zależy od tego, z jakiego powodu występuje brak seksu. Bo jeśli jest to świadomy własny wybór i komuś jest z tym dobrze, to skutków ubocznych może nie być.

Kobiecie trudniej zmienić płeć

Komu trudniej zmienić płeć, kobiecie czy mężczyźnie? To znaczy, jaką operację łatwiej przeprowadzić?

O wiele trudniej zmienić kobietę w mężczyznę. O ile nie jest problemem amputacja piersi, nawet stworzenie penisa i jąder, to już trudności stwarza tzw. wyłuszczenie narządów rodnych. Jest to możliwe, ale niełatwe.

Brud jako fetysz

Czy jeśli komuś nie przeszkadza to, że partner się nie myje, brzydko pachnie, ubiera się w śmierdzące ubrania, a w dodatku podnieca się tym, to znaczy, że jest fetyszystą i jego fetyszem jest brud?

Jeśli się tym podnieca, to może być oznaką tzw. mysofilii, czyli parafilii, zaburzenia polegającego na tym, że brud jest niezbędnym warunkiem reakcji seksualnej. Może to być także oznaką fetyszu, gdy ktoś podnieca się wyłącznie wtedy, gdy ma do czynienia z brudnym przedmiotem. Bo fetyszem może być wszystko, także brud. Ale może też być oznaką skrajnego niechlujstwa. Zwłaszcza w przypadku mężczyzn często trudno odróżnić, czy to jeszcze niechlujstwo, czy już fetyszyzm

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki