To już 12 lat od pamiętnego blackoutu! Szczecin na wiele godzin pogrążył się w ciemnościach

2020-04-08 14:57 gk
Słup energetyczny
Autor: Grzegorz Kluczyński

8 kwietnia 2008 roku to pamiętna data dla mieszkańców Szczecina. Tego dnia doszło do największej w awarii prądu w powojennej historii stolicy Pomorza Zachodniego. Uszkodzeniu uległy linie energetyczne zasilające miasto. Szczecin został całkowicie sparaliżowany.

Przyczyną awarii okazały się nocne opady mokrego śniegu, pod którego ciężarem uszkodzone zostały cztery linie wysokiego i niskiego napięcia, zasilające m.in. lewobrzeżną część Szczecina. W efekcie nad ranem miasto pogrążyło się w ciemnościach. Stanęły tramwaje, pojawiły się problemy z dostawą wody, ogrzewania, łącznością telefoniczną i internetową. Nie działała sygnalizacja świetlna na ulicach. Zamknięte zostały sklepy, urzędy, uczelnie.

Nie pracowały także zakłady przemysłowe, m.in. Zakłady Chemiczne Police, które były pozbawione prądu przez ponad 12 godzin.

Szpitale w Szczecinie pracowały jak na ostrym dyżurze, planowane zabiegi przenoszono na inne terminy, operacje odbywały się wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia.

Prądu nie było także w wielu miejscowościach sąsiadujących ze Szczecinem. Sytuacja zaczęła wracać do normy dopiero w późnych godzinach popołudniowych i wieczornych. Około godz. 18.00 prąd został włączony w centrum miasta, około godzinę później jasno zrobiło się w Policach i w gminach ościennych.

Super Raport 8 IV (goście: Janusz Korwin-Mikke, Kamil Bortniczuk)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.