Działacze sportowi z Nowego Sącza kupowali alkohol za pieniądze z dotacji! SKANDAL na całą Polskę!

2020-05-25 9:56 AT
Alkohol
Autor: Free-Photos/cc0/pixabay Odzyskanie niewłaściwie wydawanych funduszy nie będzie proste

Nowy Sącz trafił na czołówki mediów w całym kraju. Niestety nie z powodu wybitnych wyników sportowych, lecz przez działaczy, którzy pieniądze z miejskich dotacji wydawali między innymi na catering, alkohol, czy opłacali nimi usługi, które nigdy nie zostały wykonane. Miasto chce od organizacji sportowych zwrotu środków, choć ich odzyskanie może nie być łatwe.

Sprawę opisał w mediach społecznościowych Krzysztof Ziaja, nowosądecki radny, członek komisji sportu i turystyki. Po przeprowadzonej przez magistrat kontroli w organizacjach sportowych otrzymujących dotacje z kasy miasta dowiedzieliśmy się, w jak skandaliczny sposób niektórzy działacze sportowi wydają publiczne pieniądze. 

Najmocniej dostało się Okręgowemu Związkowi Piłki Nożnej w Nowym Sączu, od którego urząd miasta zażądał zwrotu 52 tysięcy złotych. Futbolowe władze miały między innymi przedstawiać faktury za usługi, których wykonanie nigdy nie miało miejsca. Kiedy Wydział Bezpieczeństwa i Kontroli Wewnętrznej skierował do OZPN Nowy Sącz pismo z prośbą o stosowne wyjaśnienia, zarząd piłkarskiego związku poinformował kontrolujących, że w siedzibie OZPN doszło do awarii grzejnika, a pod grzejnikiem przechowywane były dokumenty i uległy one zniszczeniu.

- Środki przekazywane przez miasto Nowy Sącz w ramach przyznanych dotacji były potem wypłacane np. za sprawowanie obsługi medycznej na zawodach i konsultacjach kadry OZPN Nowy Sącz osobie, która nie posiadała odpowiednich uprawnień. Legitymowała się za to nazwiskiem identycznym jak zlecający usługę wiceprezes zarządu. Za tę usługę osoba ta otrzymała wysokie wynagrodzenie. Z otrzymanych po kontroli informacji wynika, że duże pieniądze, idące także w tysiące złotych, były wypłacane jako ryczałt za usługi sędziowskie jednemu sędziemu, mimo iż jak wiadomo zawody piłki nożnej sędziuje trzech sędziów. W trakcie wyjaśnień nie dało się ustalić kontrolującym ani terminu, ani miejsca rozgrywania owych zawodów. I ten sędzia też nosi nazwisko identyczne jak wiceprezes zarządu OZPN - powiedział portalowi sport.tvp.pl radny Krzysztof Ziaja.

PRZECZYTAJ: Próba samobójcza w Małopolsce. Mężczyzna GROZIŁ wysadzeniem domu!

Odzyskanie pieniędzy od OZPN jest już praktycznie niemożliwe, ponieważ po tzw. "reformie Bońka" wszystkie okręgowe związki piłki nożnej zostały de facto zlikwidowane, a ich zadania przejęły związki wojewódzkie. Odpowiedzialność karną mogą za to ponieść konkretne osoby, które przyczyniły się do nieprawidłowości przy wydawaniu miejskich dotacji.

PRZECZYTAJ: Były sołtys Poręby Spytkowskiej przyjął święcenia! Niedługo zostanie księdzem

Inny bulwersujący przypadek wydawania publicznych pieniędzy na zachcianki działaczy dotyczy klubu sportów walki "Evan". Tam zarząd fundusze pochodzące z dotacji wydał między innymi na... alkohol. Miasto zażądało od organizacji zwrotu ponad 15 tysięcy złotych. 

– Kontrola obejmowała poprawność rozliczenia dotacji udzielonych przez miasto Nowy Sącz w latach 2017 – 2018 Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „Evan” w Nowym Sączu na realizację projektu pod nazwą: „Organizacja szkolenia sportowego oraz udział dzieci i młodzieży z terenu miasta Nowego Sącza w rywalizacji sportowej oraz organizacja imprez sportowych w Nowym Sączu”. Ujawnione nieprawidłowości skutkowały naliczeniem do zwrotu dotacji w kwocie ok. 15 360 zł – mówi TVPSPORT.PL Mirosław Świst, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Kontroli Wewnętrznej w Urzędzie Miasta Nowy Sącz.

– W przypadku Uczniowskiego Klubu "Evan" szokujące było to, że z pieniędzy pochodzących z dotacji kupowano między innymi alkohol. Nie wiem, jakie to były kwoty, ale sam fakt jest niewyobrażalnym przejawem bezmyślności – dodał radny Krzysztof Ziaja.

PRZECZYTAJ: CZOŁOWE ZDERZENIE w Stadłach. Kierowca pijany, dwie osoby w stanie ciężkim! [ZDJĘCIA]

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ!

Rodzinne ogródki działkowe w Nowym Sączu