Edward Żentara zginął w tragicznych okolicznościach. W Tarnowie uczczą 10. rocznicę śmierci aktora

i

Autor: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie We wtorek (25 maja) o godz. 19.00 w tarnowskim teatrze rozpocznie się koncert poświęcony pamięci Edwarda Żentary.

Edward Żentara zginął w tragicznych okolicznościach. W Tarnowie uczczą 10. rocznicę śmierci aktora

2021-05-25 7:44

Dzisiaj (25 maja) przypada 10. rocznica śmierci Edwarda Żentary. Aktor i były dyrektor teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zginął w tragicznych okolicznościach, odbierając sobie życie. Pamięć o nim w mieście ciągle jest żywa, dlatego w rocznicę śmierci Edwarda Żentary w teatrze im. Ludwika Solskiego odbędzie się koncert "in memoriam". Na scenie wystąpią aktorzy, którzy wykonają między innymi utwory Anny Jantar, Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Wodeckiego, Czesława Niemena, czy Romualda Lipko.

Spis treści

  1. 10. rocznica śmierci Edwarda Żentary
  2. Kim był Edward Żentara?
  3. W Tarnowie uczczą 10. rocznicę Edwarda Żentary

10. rocznica śmierci Edwarda Żentary

Dzisiaj (25 maja) przypada 10. rocznica śmierci Edwarda Żentary. Aktor i były dyrektor teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zginął w tragicznych okolicznościach. Popełnił samobójstwo w służbowym mieszkaniu przy ulicy Lwowskiej w Tarnowie, podcinając sobie żyły w nodze. W mieszkaniu znaleziono pustą butelkę po alkoholu. Prawdopodobnie przed śmiercią aktor zmagał się problemami osobistymi i nie potrafił sobie z nimi poradzić. W lipcu 2011 roku kończył mu się również kontrakt z tarnowskim teatrem, co w połączeniu z trudnościami w kierowaniu sceną pozbawioną wówczas siedziby ze względu na trwający remont mogło dodatkowo wpłynąć na stan psychiczny Edwarda Żentary. Aktor nie zostawił po sobie listu pożegnalnego, na miejscu tragedii znajdowała się tylko kartka z nieczytelnymi zapiskami. 

Kim był Edward Żentara?

Edward Żentara urodził się 18 marca 1956 roku w Sianowie pod Koszalinem. Ukończył wydział aktorski łódzkiej szkoły filmowej. Debiutował w koszalińskim Teatrze Propozycji "Dialog", a następnie występował na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatru Polskiego w Warszawie, Teatru Starego w Krakowie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie oraz Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, którym kierował od 2008 roku. W tym okresie rozpoczęła się przebudowa siedziby tarnowskiego teatru, a aktorzy nie mając własnej sceny przez pewien czas korzystali z gościny Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Na dużym ekranie Edward Żenatara debiutował u Feliksa Falka w filmie "Był jazz". Z kolei jego pierwsza główna rola od razu przyniosła mu nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Dostał ją za kreację Piotra R. w filmie Wojciecha Wójcika "Karate po polsku". Szeroki rozgłos dał Edwardowi Żentarze występ w filmie "Siekierezada" (reż. Witold Leszczyński), którego scenariusz powstał na kanwie prozy Edwarda Stachury.

W Tarnowie uczczą 10. rocznicę Edwarda Żentary

Pamięć o Edwardzie Żentarze w Tarnowie jest ciągle żywa. Z okazji 10. rocznicy śmierci aktora w teatrze im. Ludwika Solskiego, którego Edward Żentara był dyrektorem przez trzy lata odbędzie się koncert poświęcony jego pamięci. Na scenie wystąpią aktorzy tarnowskiego teatru. Wykonają oni między innymi utwory Anny Jantar, Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Wodeckiego, Czesława Niemena, czy Romualda Lipko. Początek koncertu we wtorek (25 maja) o godz. 19.00.

SPRAWDŹ: Młody pirat drogowy szalał motocyklem po Skrzyszowie. Na liczniku miał prawie 180 km/h

Zabiła się w samym środku lasu!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki