Groźny barszcz Sosnowskiego. Gdzie w Tarnowie jest go najwięcej?

2020-09-16 9:00 Adrian Teliszewski
Groźny Barszcz Sosnowskiego. Gdzie w Tarnowie jest go najwięcej?
Autor: Hugo.arg/CC BY-SA 3.0/wikipedia Groźny Barszcz Sosnowskiego. Gdzie w Tarnowie jest go najwięcej?

Na terenie Tarnowa w dalszym ciągu występuje barszcz Sosnowskiego, roślina osiągająca nawet kilka metrów wysokości, która wydziela olejki eteryczne, powodujące oparzenia ludzkiej skóry. Co roku magistrat przeprowadza akcję usuwania barszczu Sosnowskiego. W których rejonach miasta pochodząca z Kaukazu roślina występuje najczęściej?

Barszcz Sosnowskiego w Tarnowie

Likwidacja barszczu Sosnowskiego jest prowadzona łącznie na kilku hektarach gruntu w Tarnowie. Jego największe siedliska znajdują się w okolicach ulic Komunalnej, Mehoffera, Romanowicza oraz pojedyncze egzemplarze w kilku miejscach, między innymi na osiedlu Nauczycielskim, w rejonie ogródków działkowych przy ul. Traugutta oraz przy Al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Błonia do autostrady. W tym roku na walkę z barszczem Sosnowskiego w Tarnowie wydano ponad 21 tysięcy złotych, 70 proc. tej kwoty pozyskano w ramach dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Poparzenie barszczem Sosnowskiego

Najbardziej na barszcz Sosnowskiego powinny uważać dzieci, a także osoby z jasną karnacją skóry. Wyjątkowo groźny jest on również dla alergików. U takich osób, w przypadku kontaktu z niepożądaną rośliną, może się pojawić wstrząs anafilaktyczny, który powoduje silną i groźną dla zdrowia reakcję alergiczną. Jej następstwem mogą być mocne bóle głowy, zaburzenia świadomości, spadek ciśnienia, a w najcięższych przypadkach nawet zgon. W przypadku poparzenia olejkami eterycznymi wydzielanymi przez roślinę należy przemyć ranę dużą ilością wody z mydłem. Pomocne może być także zażycie wapna i chłodzenie poparzonego miejsca w wodzie. Jeśli oparzenie nie ustępuje i na skórze pojawiają się bąble, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Tarnowska prapremiera filmu "Powroty"

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.