Ireneusz Pastuszak zagra główną rolę w filmie! Akcja dzieje się w Tarnowie [AUDIO]

2019-12-10 10:12
kino, sala kinowa, ekran kinowy
Autor: Eastnews

Aktor tarnowskiego teatru Ireneusz Pastuszak, szerszej publiczności znany między innymi z występów w serialu "Korona Królów" zagrał w produkcji poświęconej wojennym losom Jerzego Pertkiewicza i jego ojca. Film pod tytułem "Pan Apotheker", po pięciu latach produkcji doczeka się swojej premiery. 21 grudnia będzie go można obejrzeć w Kinie Marzenie.

Jerzy Pertkiewicz był uczestnikiem kampanii wrześniowej, działaczem podziemnej konspiracji, kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari, Honorowym Obywatelem Miasta Tarnowa i wreszcie farmaceutą, co ma kluczowe znaczenie dla fabuły filmu, opartej na jego prawdziwych przeżyciach. Podczas wojny wraz ze swoim ojcem Zygmuntem (w tej roli Ireneusz Pastuszak) prowadził on w Tarnowie aptekę, kiedy w wigilię Bożego Narodzenia zjawił się tam ciężko chory młody Niemiec. Pertkiewicz musiał sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zaangażowanie w działalność patriotyczną wyklucza pomoc człowiekowi stojącemu po przeciwnej stronie barykady?

Ciekawa historia wiąże się z odtwórcą roli młodego Niemca - Kamilem Matczukiem. Nie jest on aktorem zawodowym, lecz aptekarzem. Jego obecność na planie pozwoliła jeszcze dokładniej odwzorować realia tego zawodu. Reżyserem filmu "Pan Apotheker" jest Dawid Szpara, który ma na swoim koncie takie produkcje jak: "Pamiętam", „Bohater z wiary”, „Otto Schimek – wierny sumieniu” oraz „Stefania Łącka – serce w pasiaku”. Premiera filmu 21 grudnia o godz. 19.00 w Kinie Marzenie.

Więcej na temat filmu Pan Apotheker w rozmowie reporterki RADIA ESKA Justyny Świderskiej z twórcami tego dzieła