Jest zgoda na dodatkowe msze w święta. Biskup postawił warunki

Katedra Tarnów współcześnie
Autor: Adrian Teliszewski Katedra tarnowska współcześnie

Biskup Andrzej Jeż skorzystał z upoważnienia wydanego przez watykańską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów i zezwolił kapłanom diecezji tarnowskiej na odprawienie czterech mszy w Boże Narodzenie, Nowy Rok i święto Trzech Króli. Aby tak się stało, muszą być jednak spełnione cztery warunki. Decyzja została podjęta w związku z obowiązującymi w kościołach limitami wiernych.

W święta księża odprawią nawet cztery msze

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów udzieliła zgody biskupom, by ci na terenie swoich diecezji udzielali księżom pozwolenia na odprawianie czterech mszy dziennie. Dekret dotyczy wyłącznie trzech dni świątecznych: Bożego Narodzenia, Nowego Roku oraz święta Trzech Króli. Biskup tarnowski zezwolił kapłanom na skorzystanie z możliwości wprowadzonej przez kongregację, ale pod pewnymi warunkami. 

Dekret ma zastosowanie gdy: dla dobra wiernych zachodzi taka potrzeba, w parafii pracuje tylko jeden ksiądz, czwarta msza nie jest koncelebrowana, zachowane zostaną inne przepisy prawa kanonicznego. Możliwość sprawowania czwartej mszy jest związana z limitami wiernych obowiązującymi w świątyniach ze względu na epidemię koronawirusa. W dalszym ciągu na terenie diecezji tarnowskiej obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach.

ZOBACZ: Tuż przed świętami zaginęła osiemnastoletnia Justyna z Florynki. Co się stało z nastolatką?

Pełna treść komunikatu tarnowskiej kurii diecezjalnej:  

- Informuję, iż w zawiązku z dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 16 grudnia 2020 roku na mocy którego Kongregacja udzieliła zgody Biskupom diecezjalnym na zezwolenie swoim prezbiterom na celebrowanie czterech Mszy świętych: 25 grudnia (Narodzenie Pańskie), 1 stycznia (Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki), 6 stycznia (Objawienie Pańskie), Biskup Tarnowski zezwala na celebrowanie czwartej Mszy Świętej w wyżej wymienionych dniach:

- w parafiach, gdzie duszpasterzuje jeden kapłan;

- gdy zachodzi taka potrzeba, dla dobra wiernych;

- nie może to być Msza święta koncelebrowana;

- z zachowaniem innych przepisów prawa, zwłaszcza odnośnie kan. 951 KPK.

Przeczytaj też: ŚMIERTELNY WYPADEK w Tarnowie. Na al. Jana Pawła II zginęła kobieta. Policja prosi o pomoc [ZDJĘCIA]

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

10 tysięcy złotych kary za Strajk Kobiet pod domem burmistrza Namysłowa?