Miasto partnerskie Tarnowa zbombardowane przez Rosjan. Prezydent chce wznowić współpracę z Tarnopolem

i

Autor: UMT Tarnów W trakcie rosyjskiej inwazji ucierpiały również budynki mieszkalne w Tarnopolu.

Miasto partnerskie Tarnowa zbombardowane przez Rosjan. Prezydent chce wznowić współpracę z Tarnopolem

2022-03-19 6:00

Prezydent Tarnowa zaproponował, by miasto formalnie wznowiło partnerskie relacje z ukraińskim Tarnopolem. Zostały one zawieszone w zeszłym roku, gdy radni Tarnopola nazwali miejscowy stadion imieniem dowódcy UPA Romana Szuchewycza. Roman Ciepiela uważa jednak, że w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji nie można koncentrować się na historycznych sporach.

Miasto partnerskie Tarnowa zbombardowane przez Rosjan. Prezydent chce wznowić współpracę z Tarnopolem

Kryzys w relacjach Tarnowa z ukraińskim miastem partnerskim rozpoczął się w zeszłym roku, gdy radni Tarnopola nazwali miejscowy stadion imieniem dowódcy UPA Romana Szuchewycza, który był współodpowiedzialny za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Ostatecznie tarnowscy radni zdecydowali się na zawieszenie współpracy z Tarnopolem. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zaproponował jednak, by w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę formalnie wznowić zawieszone relacje partnerskie. Zdaniem samorządowca, w obecnej sytuacji od historycznych sporów ważniejsza jest pomoc ukraińskim uchodźcom i mieszkańcom Ukrainy, którzy pozostali w swoim kraju. Wielu z nich osobiście doświadcza brutalności rosyjskiej inwazji. Zaatakowany został również Tarnopol, gdzie bomby i rakiety spadły na osiedle mieszkaniowe. 

Prezydent Tarnowa skierował swoją propozycję do przewodniczącego Rady Miejskiej Tarnowa Jakuba Kwaśnego i przewodniczących klubów radnych: Zbigniewa Kajpusa (KO), Mirosława Biedronia (PiS) i Piotra Górnikiewicza (Nasze Miasto Tarnów). Decyzję o wznowieniu zawieszonych relacji muszą podjąć radni w drodze uchwały.

PRZECZYTAJ: 18-letnia Angelika zginęła pod Nowym Sączem. Oskarżony zrzucił winę na ofiarę

- W obliczu tragedii wojny oraz planów Rosji, zmierzającej do całkowitego zniszczenia Ukrainy, proponuję uchylenie na najbliższym posiedzeniu Rady Miejskiej Tarnowa uchwały w sprawie zawieszenia współpracy z Tarnopolem i przeniesienia sporu o nadanie imienia tarnopolskiemu stadionowi do odrębnego trybu, który pozwoli oddzielić obecną pomoc humanitarną od oczywistych różnic w ocenach naszej wspólnej, trudnej historii. Udzielamy mieszkańcom Tarnopola pomocy w tych dniach, przyjmujemy uchodźców, którzy chronią się w Polsce przez skutkami wojny i pragniemy kontynuować te działania. Pamiętamy o historii, lecz życie i bezpieczeństwo współczesnych jest wartością nadrzędną. Zawieszając uchwalę Rady Miejskiej damy możliwość działania radnym Tarnopola - napisał prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

ZOBACZ: Dwie Ukrainki dachowały na autostradzie. Znamy przyczynę wypadku [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy Tarnów w obliczu trwającej wojny powinien wznowić współpracę z Tarnopolem?
Spalił samochód koktajlem Mołotowa. Chciał się zemścić na koledze