Południe Małopolski ZAGROŻONE powodziami. IMGW OSTRZEGA przed skutkami roztopów [ŻÓŁTY ALERT]

Południe Małopolski ZAGROŻONE powodziami. IMGW OSTRZEGA przed skutkami roztopów
Autor: Adam Ladzinski/cc0/pixabay Żółty alert związany z roztopami obowiązuje na terenie powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego i limanowskiego.

Pogoda ciągle daje się we znaki mieszkańcom Małopolski. Po kwietniowych chłodach i opadach śniegu, teraz przyszedł czas na solidną porcję deszczu. Co więcej, wzrost temperatur powoduje topienie się zalegającego białego puchu. Ze względu na potencjalne zagrożenie spowodowane roztopami, IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dla trzech powiatów wschodniej Małopolski: gorlickiego, nowosądeckiego oraz limanowskiego.

IMGW ostrzega przed skutkami roztopów

Nowy tydzień zaczął się w Małopolsce od opadów deszczu i dużego zachmurzenia. Dodatkowo wzrost temperatur powoduje topienie się śniegu, który jeszcze do niedawna zasypywał województwo. Najgorsza sytuacja związana z roztopami panuje na południu Małopolski. Ze względu na potencjalne zagrożenie spowodowane roztopami IMGW wprowadziło żółty alert pogodowy na terenie trzech powiatów wschodniej Małopolski: gorlickiego, nowosądeckiego oraz limanowskiego. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje do wtorku (20 kwietnia) godz. 18.00, a prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk oszacowano na 80 proc.

PRZECZYTAJ: Nowy Sącz. Wziął cudze pieniądze z szafki, bo zgłodniał? 20-latek przyłapany na kradzieży

- Zachmurzenie duże, w drugiej części dnia większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu, w rejonach podgórskich początkowo również deszczu ze śniegiem, w górach początkowo powyżej 1100 m n.p.m., a następnie powyżej 1400 m n.p.m. opady śniegu. W drugiej części dnia możliwa burza. Temperatura maksymalna od 10°C do 14°C, w rejonach podgórskich od 6°C do 9°C, wysoko w Beskidach od -1°C do 2°C, na szczytach Tatr około -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, początkowo dość silny i porywisty, w Tatrach w porywach do 60 km/h, wschodni i północno-wschodni, powodujący miejscami zawieje i zamiecie śnieżne - brzmi dzisiejsza (19 kwietnia) prognoza pogody dla województwa małopolskiego. 

ZOBACZ: Nie żyje ks. Stanisław Gurgul. Przez wiele lat był proboszczem parafii pw. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie

Pierwsza wiosenna burza nad Warszawą