Prezydent Andrzej Duda

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI

Prezydent Duda obiecał powodzianom pomoc. Jakie wsparcie otrzymają? [WIDEO]

2020-06-21 19:21

Prezydent Andrzej Duda wziął dzisiaj (21 czerwca) udział w sztabie kryzysowym poświęconym lokalnym podtopieniom. W Małopolsce najgorsza sytuacja panuje w powiatach: bocheńskim, limanowskim oraz myślenickim. Głowa państwa zapowiedziała, że powodzianie nie zostaną pozostawieni sami sobie. Od poniedziałku, 22 czerwca ma ruszyć przyjmowanie wniosków dotyczących wypłaty pieniędzy dla poszkodowanych przez ulewne deszcze.

W weekend małopolscy strażacy ponad 300 razy interweniowali w związku z lokalnymi podtopieniami. Najgorsza sytuacja panuje w powiatach: bocheńskim (około 50 interwencji przy zaangażowaniu 150 ratowników), limanowskim (około 170 interwencji przy zaangażowaniu 1093 ratowników) oraz myślenickim (około 80 interwencji przy zaangażowaniu 600 ratowników). W niedzielę (21 czerwca) wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał sztab kryzysowy poświęcony aktualnej sytuacji hydrologicznej, w którym wziął udział prezydent RP Andrzej Duda.

- Z niepokojem patrzymy w niebo. Służby już podjęły liczne interwencje, a zapewne jeszcze wiele pracy przez nami, gdyż sytuacja jest dynamiczna. Straż Pożarna jest w pełnej gotowości do dalszych, intensywnych działań. Jesteśmy też w kontakcie z samorządami choćby pod kątem przekazywania informacji na temat wsparcia finansowego dla poszkodowanych mieszkańców. Miejmy nadzieję, że niebawem sytuacja zacznie się uspokajać, choć oczywiście wszyscy mamy świadomość, że musimy się liczyć z siłą żywiołu – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

PRZECZYTAJ TAKŻE: DRAMAT w Małopolsce. ZWŁOKI mężczyzny wyłowione z potoku w centrum wsi!

Pomoc powodzianom obiecał prezydent Andrzej Duda. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie wody pitnej, wszędzie tam, gdzie obecnie występują problemy z dostępem do niej. W takich miejscowościach mają pojawić się beczkowozy. Od poniedziałku, 22 czerwca rusza przyjmowanie wniosków dotyczących wypłacania świadczeń dla osób dotkniętych podtopieniami. 

W przypadku zalania budynku na początek można otrzymać maksymalnie 6 tysięcy złotych. Jest tzw. wsparcie pierwszorzutowe. Po szczegółowym oszacowaniu zniszczeń spowodowanych powodzią można otrzymać do 20 tysięcy złotych w przypadku budynków rolniczych i nawet do 200 tysięcy złotych w przypadku całkowitego zniszczenia budynku mieszkalnego. Jak podkreślił wojewoda małopolski Piotr Ćwik, na szczęście na razie nie ma sygnałów o wystąpieniu tych najbardziej drastycznych sytuacji.

- Zaraz będzie szacowanie szkód. Wojewoda zapewnił, że już wszystko tak zorganizował, aby od poniedziałku pierwsze wsparcie pomocowe mogło być wnioskowane i dysponowane. Urząd pana wojewody jest do tego przygotowany, żeby dosłownie od jutra wypłata tych pierwszych pieniędzy do 6000 zł w przypadku zalania budynków mogła już być realizowana - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express.

Stany alarmowe na rzekach w kotlinie Kłodzkiej.