Robot bojowy Perun przeszedł testy na poligonie. To dzieło Zakładów Mechanicznych Tarnów [WIDEO]

2020-09-16 19:59 Adrian Teliszewski
Robot bojowy Perun
Autor: Zakłady Mechaniczne Tarnów Robot bojowy Perun przeszedł testy na poligonie. To dzieło Zakładów Mechanicznych Tarnów

Tworzony przez konsorcjum polskich firm, w którym uczestniczą tarnowskie Zakłady Mechaniczne robot bojowy Perun przeszedł testy na poligonie w Giżycku. Pojazd jest wyposażony między innymi w karabin maszynowy produkowany właśnie pod górą św. Marcina. W przyszłości Perun ma trafić do oddziałów piechoty Sił Zbrojnych RP.

Robot Perun przeszedł testy bojowe

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Oprócz tarnowskich Zakładów Mechanicznych w skład konsorcjum tworzących Peruna wchodzą: zakłady STEKOP z Białegostoku oraz Wojskowa Akademia Techniczna, a projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu "Przyszłościowe technologie dla obronności - konkurs młodych naukowców".

Robot przeszedł właśnie testy na poligonie w Giżycku. W przyszłości ma on stanowić wsparcie dla oddziałów piechoty polskich Sił Zbrojnych. Modułowa konstrukcja platformy ma pozwolić na szybkie dostosowanie pojazdu do zadań logistycznych, rozpoznawczych i bojowych. Testowany prototyp wyposażono w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia A3C z karabinem maszynowym 7,62 lub 12,7 mm oraz nieletalne (niepowodujące śmierci przeciwnika) systemy odstraszania. 

– Autonomiczne platformy to niewątpliwie przyszłość pola walki. Uszkodzony pojazd da się wyremontować czy też pozyskać nowy, ludzkie życie jest natomiast bezcenne. Wpisując się w ten przyszłościowy trend, nasze Konsorcjum realizuje projekt stworzenia autonomicznej platformy, która zdejmie z barków piechoty coraz to cięższe wyposażenie indywidualne, pozwoli na wzięcie na misję więcej amunicji i specjalistycznego wyposażenia oraz wspomoże ich w realizacji zadań patrolowych czy też rozpoznawczych. Produkt wzbudza coraz to większe zainteresowanie naszych żołnierzy i liczymy, że Siły Zbrojne RP również identyfikują potrzebę posiadania sprzętu tej kategorii – powiedział Henryk Łabędź, Prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A.