Tarnów pokazał solidarność z Ukrainą. Zapłonęły żółte-niebieskie znicze [ZDJĘCIA]

i

Autor: Adrian Teliszewski Uczestnicy mieli ze sobą polskie i ukraińskie flagi.

Tarnów. 15 osób przyjęło uchodźców pod swój dach. Miasto będzie hubem dla uciekających przed wojną

2022-02-26 8:10

Już 15 osób z Tarnowa i najbliższych okolic dało uchodźcom z Ukrainy schronienie we własnych domach - poinformował prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Tarnów będzie jednym z dwóch hubów w Małopolsce, przeznaczonym dla dotkniętych rosyjską agresją mieszkańców Ukrainy. W mieście została uruchomiona całodobowa zbiórka żywności i innych najpotrzebniejszych artykułów.

Tarnów. 15 osób przyjęło uchodźców pod swój dach. Miasto będzie hubem dla uciekających przed wojną

Tarnów będzie jednym z dwóch w Małopolsce hubów dla uciekających przed wojną uchodźców z Ukrainy. To tu zorganizowanym transportem ze wschodniej granicy będą trafiać, po weryfikacji przez służby graniczne, potrzebujący czasowego zakwaterowania ukraińscy obywatele. Ludziom uciekającym przed rosyjską agresją pomagają nie tylko instytucje, ale również sami mieszkańcy. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela poinformował, że już 15 osób z miasta lub najbliższej okolicy udzieliło uchodźcom schronienia we własnych domach. Władze samorządowe przygotowały dla przybyszów budynek dawnej bursy przy ulicy św. Anny. Przez weekend pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych przeprowadzą tam odświeżenie pomieszczeń, w poniedziałek (28 lutego) do budynku trafią łóżka, pościel i najpotrzebniejsze umeblowanie.

W siedzibie straży miejskiej (ul. Nadbrzeżna Dolna 7) uruchomiona została całodobowa zbiórka żywności oraz innych najpotrzebniejszych produktów, których listę można sprawdzić pod TYM adresem

PRZECZYTAJ: Tarnów pokazał solidarność z Ukrainą. Zapłonęły żółto-niebieskie znicze [ZDJĘCIA]

Jak przekazał tarnowski magistrat, koordynację informacji dla uchodźców wzięło na siebie Tarnowskie Centrum Informacji (Rynek 7), które przygotowuje ulotki w języku ukraińskim z potrzebnymi adresami i numerami telefonów i innymi niezbędnymi aspektami formalno-prawnymi, dotyczącymi pobytu w Polsce, które mogą być niezbędne przybywającym do Tarnowa Ukraińcom. Ponieważ sporo tarnowian oferuje pomoc jako wolontariusze przy opiece nad uchodźcami również te zgłoszenia przyjmować będzie TCI i koordynować działania wolontariatu. Jak informuje dyrektor instytucji, Marcin Pałach, bardzo potrzebni są wolontariusze posługujący się językiem ukraińskim. 

Chętni do pomocy mogą zgłaszać się osobiście w siedzibie TCI, mailowo: ukraina@it.tarnow.pl (adres preferowany), media@umt.tarnow.pl (alternatywny) lub telefonicznie 14 688 90 94. Aby dołączyć do zespołu wolontariuszy konieczne jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Punkt informacji dla uchodźców z Ukrainy jest czynny: w dni powszednie w godz. 8.00-18.00, w soboty i niedziele w godz. 9.00-17.00.

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Gdzie są przejścia graniczne w Małopolsce?

Sonda
Czy uważasz, że Rosja może zaatakować Polskę?
Ukrainka zdaje relację z serca działań wojennych