Wybory 2019: Urszula Augustyn tarnowską "jedynką" Koalicji Obywatelskiej do Sejmu

2019-10-09 13:15 Adrian Teliszewski
Urszula Augustyn
Autor: pl.wikipedia.org

Urszula Augustyn ponownie dostała pierwszą pozycję na liście wyborczej. Cztery lata temu kandydowała z komitetu Platformy Obywatelskiej. Tym razem w poszerzonej o dodatkowe podmioty formule, była wiceminister edukacji poprowadzi całą Koalicję Obywatelską w okręgu tarnowskim.

Urszula Augustyn ma 55 lat. Studiowała w krakowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny), gdzie zdobyła dyplom na Wydziale Filologii Polskiej. Przez kilkanaście lat pracowała jako nauczycielka i dziennikarka. W wyborach 2019 będzie kolejny raz broniła poselskiego mandatu, który po raz pierwszy wywalczyła w 2005 roku. Od początku kariery politycznej jest związana z Platformą Obywatelską.  

Cztery lata temu Urszula Augustyn pierwszy raz stanęła na czele listy wyborczej. W roli "lokomotywy" zastąpiła Aleksandra Grada, który zrezygnował z polityki na rzecz biznesu. Augustyn zdobyła wtedy prawie 14 tysięcy głosów i jako jedyna przedstawicielka Platformy z okręgu tarnowskiego zasiadła w sejmowych ławach. Poprzednie wybory zakończyły jednak jej karierę rządową. Po przejęciu władzy przez obóz Zjednoczonej Prawicy musiały ustąpić z funkcji wiceminister edukacji narodowej. Podczas mijającej kadencji zasiadała w "gabinecie cieni" pod przewodnictwem Grzegorza Schetyny, jako osoba odpowiedzialna za szkolnictwo.