TEN święty ma ochronić Ryglice przed koronawirusem! Właśnie wrócił na swoje miejsce [ZDJĘCIA]

2020-03-31 13:15

W trudnym czasie epidemii koronawirusa burmistrz Ryglic i proboszcz parafii św. Katarzyny postanowili o przeniesieniu figury Jana Nepomucena z miejscowego kościoła do odrestaurowanej kapliczki przy moście nad stawami. Święty znany przede wszystkim jako patron spowiedników i osób tonących, ma pomóc również w walce z rozprzestrzeniającą się chorobą. "Służba zdrowia pracuje 24 godziny na dobę za co im bardzo dziękujemy, ale potrzeba nam również modlitwy" - powiedział Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.

Uroczystość przeniesienia figury świętego Jana Nepomucena z ryglickiego kościoła do odrestaurowanej kapliczki odbyła się w piątek, 27 marca. Ze względu na zalecenia sanitarne uczestniczyło w niej tylko kilka osób. Na miejscu wizerunek świętego poświęcił ksiądz Franciszek Kuczek, proboszcz parafii św. Katarzyny w Ryglicach. Podczas instalacji figury obecny był również Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.

- Dziękuję Księdzu Dziekanowi, że podjął taką decyzję o przeniesieniu z kościoła figury Jana Nepomucena. Polacy zawsze w ciężkich czasach zawierzali swoje losy Opatrzności Bożej. W obecnej sytuacji, gdzie panuje epidemia, wszyscy wymagajmy od siebie większej odpowiedzialności. Służba zdrowia pracuje 24 godziny na dobę za co im bardzo dziękujemy ale potrzeba nam również modlitwy - powiedział Paweł Augustyn.

Święty Jan Nepomucen żył w XIV wieku w Czechach. Był księdzem i spowiednikiem królowej Zofii Bawarskiej. Z tego powodu spotkał go gniew króla Wacława IV, któremu nie chciał wyjawić grzechów jego żony. Z rozkazu monarchy Jan został zrzucony z mostu Karola do Wełtawy. Ta scena jest przedstawiona między innymi na płaskorzeźbie znajdującej się w bazylice św. Mikołaja z Miry w Bochni.

Jan Nepomucen został beatyfikowany w 1721 roku przez papieża Innocentego XIII. Osiem lat później papież Benedykt XIII ogłosił go świętym kościoła katolickiego.

KoronawirusRaport: Tarnów 31.03