Jerzy Połomski

Jerzy Połomski nie żyje

i

Autor: AKPA

Piosenkarz, artysta estradowy, aktor

  • Data urodzenia - 18.09.1933,
  • Miejsce urodzenia - Radom,
  • Wzrost - średni,
  • Rodzina - nie założył własnej rodziny,
  • Najważniejsze dzieła - piosenki: "Kodeks", "Upamiętnienie", "Iść za marzeniem", "Co mówi wiatr", "Wszystko dla pań",
  • Data śmierci - 14.11.2022,

Jerzy Połomski (Jerzy Pająk) spędził swoje dzieciństwo w Radomiu, gdzie ukończył Technikum Budowlane. Po maturze zdał egzamin wstępny na architekturę w Warszawie. Na przeszkodzie w studiowaniu na tym kierunku stanęło jego inteligenckie pochodzenie. Nie otrzymał przy kwalifikacji punktów za pochodzenie robotnicze lub chłopskie, przyznawanych w owym czasie kandydatom. Zatem rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Ukończył je w roku 1957, uzyskując dyplom artysty dramatycznego i estradowego. Jerzy Połomski był aż do lat 90. XX wieku jedną z najznakomitszych gwiazd polskiej estrady.

 

Jerzy Połomski życiorys i kariera

Po ukończeniu PWST, już w tym samym roku zadebiutował na deskach warszawskiego Teatru Buffo. Później został zaangażowany do stołecznego teatru Syrena. Rozpoczynając karierę aktorską, artysta zmienił swoje rodowe nazwisko na pseudonim sceniczny i odtąd występował jako Jerzy Połomski. W kreowanych rolach teatralnych miał możliwość zaprezentowania swojego wybitnego talentu wokalnego. 

Równolegle do pracy w teatrze nagrywał utwory dla Polskiego Radia. Zaowocowało to zdobyciem ogromnej popularności. Już jako młody artysta Jerzy Połomski uzyskał wysoką pozycję w plebiscycie PR na najlepszego wokalistę. Później zdobył wiele prestiżowych nagród na polskich i zagranicznych festiwalach. Koncertował na wielu estradach w Polsce i poza granicami kraju. Od rodaków mieszkających w Chicago trzykrotnie otrzymał tytuł najpopularniejszego piosenkarza Polonii amerykańskiej.

Na początku lat 80. Jerzy Połomski wyjechał na trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych. Mógłby tam z powodzeniem kontynuować swoją karierę, gdyż otrzymał zieloną kartę uprawniającą do mieszkania i podjęcia legalnej pracy w USA. Otwierało mu to drogę do światowej kariery, jednak po zakończeniu stanu wojennego w Polsce zdecydował się na powrót do kraju. W kolejnych latach Jerzy Połomski odnosił pasmo sukcesów. Koncertował i wydawał płyty, które rozchodziły się w tysiącach egzemplarzy. W 2009 roku odebrał z rąk ówczesnej Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. Był też laureatem kilkunastu innych prestiżowych nagród. Otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Ten wybitny artysta uświetnił swoimi występami wiele akcji charytatywnych i kampanii organizowanych na ważne cele społeczne. Jerzy Połomski zakończył swoją czynną karierę estradową w roku 2019, ale jego piosenki są lubiane i popularne aż do dziś.

Jerzy Połomski - piosenki, największe przeboje

Wyjątkowo piękna barwa głosu artysty śpiewającego barytonem predestynowała go do wykonywania utworów lirycznych i balladowych. Spopularyzował wiele utworów z muzyką znakomitych kompozytorów i tekstami wybitnych twórców. W jego repertuarze znajdowały się piosenki ze słowami Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty, a nawet Wisławy Szymborskiej. Dzięki temu, utwory wykonywane przez Jerzego Połomskiego zawsze charakteryzowały się wysokim poziomem artystycznym. Wylansował wiele przebojów, z których najpopularniejsze to:

  • "Był raz bal",
  • "Cała sala śpiewa z nami",
  • "Bo z dziewczynami",
  • "Jak to dziewczyna",
  • "Nie zapomnisz nigdy",
  • "Daj",
  • "Błękitna chusteczka",
  • "Czy ty wiesz moja mała",
  • "Tak daleko nam do siebie".

Jerzy Połomski przypominał też publiczności piosenki przedwojenne, takie jak "A mnie jest szkoda lata" (1937), czy "Szkoda twoich łez dziewczyno" (1929). Był również znakomitym interpretatorem coverów zagranicznych przebojów.

Jerzy Połomski - rodzina i życie prywatne 

Życie prywatne Jerzego Połomskiego było przedmiotem zainteresowania wielu miłośników jego talentu. Jednak on sam zawsze zachowywał dyskrecję, nie lubił wywiadów i nie podawał informacji o osobach, z którymi łączyła go bliższa znajomość. Ze względu na wygląd amanta był obiektem westchnień wielu kobiet, ale nigdy nie miał żony ani dzieci. Mieszkał samotnie przy ul. Narbutta na warszawskim Mokotowie. Ze względu na zły stan zdrowia, pod koniec życia przeprowadził się do Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Smutna wiadomość, że Jerzy Połomski nie żyje dotarła do jego fanów 14 listopada 2022 roku. Zmarł w warszawskim szpitalu. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim, a uroczystościom pogrzebowym nadano charakter państwowy.

Jerzy Połomski - ciekawostki o artyście

Chociaż Jerzy Połomski był człowiekiem skromnym i nie kreował się na celebrytę, zawsze dbał o swój wizerunek sceniczny. Stwierdził że lepiej wygląda w peruce, która bardziej pasuje do jego emploi amanta z aksamitnym głosem. Nigdy nie pokazywał się publicznie bez peruki. Uznał że ma zbyt niski wzrost, więc do występów zawsze zakładał buty na obcasie, podwyższające go wizualnie o parę centymetrów. Uważał, że artysta powinien na scenie wyglądać efektownie. Jako pierwszy z polskich piosenkarzy estradowych, przed każdym występem robił sobie dyskretny ale staranny makijaż.

Violetta Lewandowska, która była menadżerką Jerzego Połomskiego (+89 l.) aż do jego śmierci, zdradziła sekret piosenkarza, który wiąże się z pieniędzmi. Wyjawiła także, że nigdy nie widziała artysty …

dodano 3-11-2023

Miał być symboliczny, artystyczny i elegancki, i taki jest. W Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, stanął nagrobek Jerzego Połomskiego (†89 l.). Artysta za życia sam zdecydował, ja…

dodano 1-11-2023

Remont zabytkowego muru Katakumb na Starych Powązkach w Warszawie się przedłuża. Oznacza to, że w czasie Dnia Wszystkich Świętych na tej słynnej nekropolii, groby zasłużonych Polaków dalej będą przyk…

dodano 24-10-2023

Jerzy Połomski 18 września odchodził swoje urodziny. W tym roku legendarny piosenkarz kończyłby równe 90 lat. Niestety nie dożył do tego jubileuszu. Zabrakło mu 10 miesięcy. Ostatnie pożegnanie Jerze…

dodano 18-9-2023

Jerzy Połomski (†89 l.) to legenda polskiej muzyki rozrywkowej. Artysta, który wylansował takie hity jak „Bo z dziewczynami”, „Cała sala śpiewa z nami” czy „A mnie jest szkoda lata”, 18 września obch…

dodano 16-9-2023

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie to miejsce, w którym jesień życia postanowiło spędzić wielu wybitnych artystów. W popularnym domu opieki, który znajduje się pod Warszawą mieszkali m…

dodano 9-9-2023

Popularna piosenkarka z czasów PRL była posądzona o to, że razem z mężem Janem Franklem uprawia kontrabandę i zbija krocie na przemycie brylantów do Austrii. Byłą to akcja Służb Bezpieczeństwa o kr…

dodano 7-4-2023

Alina Kaniewska-Krasucka (93 l.) w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie mieszka od niespełna trzech lat. Gwiazda, która przez lata zachwycała swoim pięknym głosem na deskach Operetki Wa…

dodano 9-2-2023

Jerzy Połomski zmarł w połowie listopada 2022 roku. Trzy lata przed śmiercią udał się na Cmentarz Powązkowski w Warszawie, gdzie po wstępnych rozmowach zdecydowano, że należy mu się miejsce w Alei Za…

dodano 1-2-2023

Najnowszy odcinek vloga "Historia z Koprem" poświęcony jest Jerzemu Połomskiemu i jego preferencjom seksualnym. Jak opowiadają Sławomir Koper, autor książki "PRL. Po godzinach" oraz Katarzyna Łuczyńs…

dodano 21-1-2023

Jerzy Połomski (†89 l.) całe życie ciężko pracował i dorobił się ogromnego majątku. Artysta posiadał ponad 100-metrowe mieszkanie na warszawskim Mokotowie, które przepisał na menadżerkę. Jak dowiedzi…

dodano 1-12-2022

Odkąd Jerzy Połomski (†89 l.) przeprowadził się do domu opieki w Skolimowie, nie udzielał się publicznie. Zmarły 14 listopada artysta nie opuszczał na krok swojego nowego miejsca zamieszkania. Wyjąte…

dodano 28-11-2022