Prace na cmentarzu

Jerzy Połomski ma nowy grób. Takiego czegoś nie było jeszcze na Starych Powązkach

2023-07-03 16:24

Miał być symboliczny, artystyczny i elegancki, i taki jest. W Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, stanął nagrobek Jerzego Połomskiego (†89 l.). Artysta za życia sam zdecydował, jak ma wyglądać. Zrobił to w dniu pogrzebu swojej siostry, Jadwigi Pająk (†92 l.), która także pochowana jest z nim w grobie.

Jerzy Połomski zmarł 14 listopada 2022 r. w Domu Artystów Scen Polskich w Skolimowie. Gwiazdor za życia zadbał o swoje miejsce spoczynku. Piosenkarz zdecydował, że chce być pochowany ze swoją siostrą Jadwigą na Starych Powązkach. Kobieta zmarła w lipcu ubiegłego roku i została pochowana w grobie wykupionym wcześniej przez artystę. Śmierć kobiety spowodowała, że gwiazdor musiał podjąć decyzję odnośnie nagrobka. Jak wcześniej informował „Super Express”, zrobił to podczas pogrzebu ukochanej siostry. – Stanęłam z Jerzym między grobami i delikatnie zapytałam, jak chciałby, żeby wyglądał jego nagrobek. Powiedział, że ma być klasyczny, ale elegancki – mówiła nam Violetta Lewandowska, menedżerka i opiekunka piosenkarza.

Maria Koterbska była inwigilowana przez SB. Puszczono plotkę o jej romansie z Połomskim

Jak udało nam się dowiedzieć, płyta nagrobna została wykonana z grafitu afrykańskiego, na którym zamieszczono kilkuwarstwowe szkło mleczne hartowane, w którym wycięto profil twarzy artysty oraz mikrofon. Cały nagrobek waży aż 2,5 tony, a prace nad nim trwały cztery miesiące. Wykonawcami i projektantem nagrobka była firma kamieniarska z powiatu wyszkowskiego. Element szklany został zlecony innemu podmiotowi, zajmującej się szkłem w architekturze wnętrz.  Wiadomo, że firma kamieniarska zajmująca się głównie granitami zrobiła nagrobki Karola Modzelewskiego na Powązkach Wojskowych, czy Ewie Demarczyk na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Zakład zaangażowany był także w remont kwater żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 r. oraz wykonał Panteon-Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Powązkach Wojskowych.

Pierwotnie koncepcja na nagrobek Jerzego Połomskiego była inna. Planowano umieścić zdjęcie artysty oraz granitowe płyty winylowe. W obawie przed kradzieżami, które niestety zdarzają się na Starych Powązkach, zrezygnowano z tego pomysłu.

Odnaleźliśmy rodzinę Jerzego Połomskiego. Matka z córką nie kryją rozgoryczenia

Tak wyglądał pogrzeb Jerzego Połomskiego

Tak montowali nowy grób Jerzego Połomskiego na Starych Powązkach
Sonda
Podoba Ci się grób Jerzego Połomskiego?
Listen on Spreaker.