Cmentarz

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons 2 listopada: Dzień Zaduszny. Co to za święto? Czy w Zaduszki trzeba iść do kościoła? / Zdjęcie ilustracyjne

2 listopada: Dzień Zaduszny. Co to za święto? Czy w Zaduszki trzeba iść do kościoła?

2021-11-02 10:56

2 listopada chrześcijanie w sposób szczególny wspominają zmarłych. W kalendarzu jest to Dzień Zaduszny. Pozostaje pytanie, czy w Zaduszki trzeba iść do kościoła? Sprawdziliśmy, czy Zaduszki należą do świąt nakazanych. Prawo kościelne nie zostawia złudzeń. Wszystko, co powinniście wiedzieć o 2 listopada znajdziecie w tym materiale na se.pl.

2 listopada, Zaduszki w Polsce. Co to za święto?

Choć wielu Polaków uważa, że 1 listopada przypada święto zmarłych, to jest w błędzie. Pierwszy dzień listopada to w naszym kalendarzu uroczystość Wszystkich Świętych. Zaduszki to z kolei 2 listopada i wówczas rzeczywiście wspominamy tych, którzy odeszli z naszego świata i przebywają w czyśćcu. Wierzący katolicy przedstawiają Bogu modlitwy i proszą o łaskę zbawienia dla najbliższych. Warto wiedzieć, że nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę publiczną w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

Czytaj też: Mają się za katolików, a popełniają TEN GRZECH. Też tak robisz? Sprawdź, co na to Kościół!

Czy w Zaduszki trzeba iść do kościoła? Prawo nie zostawia złudzeń [2 LISTOPADA]

Praktykujący katolicy muszą chodzić do kościoła w niedziele i w tzw. święta nakazane. Nalezą do nich m.in. uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada). A jak jest w przypadku Zaduszek? 2 listopada (Dzień Zaduszny) we wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych katolicy w Polsce nie mają obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej. Kościół zostawia kwestię nawiedzenia świątyni i odwiedzenia cmentarzy wiernym.

2 listopada: Dzień Zaduszny. Historia

Ważne wydarzenia związane z Zaduszkami miały miejsce w XIV wieku. W 1311 roku, decyzją Stolicy Apostolskiej, wprowadzono Zaduszki do kalendarza oraz liturgii rzymskiej i stopniowo upowszechniono w całym Kościele katolickim. Nic więc dziwnego, że szybko dotarły również do naszego kraju. W Polsce najstarsza informacja o obchodzeniu Zaduszek poza klasztorami pochodzi z początków XIV wieku.

Co ciekawe - w okresie przedchrześcijańskim kult zmarłych towarzyszył bardzo wielu uroczystościom. We wielu źródłach historycznych możemy przeczytać, że w XIX wieku na wschodzie Polski odprawiano uroczystości ofiarne z przywoływaniem zmarłych, zwane pominkami, dziadami albo diedami. Obrzędy stanowiły m.in. inspirację dla "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Obecnie większość Polaków spotyka się na cmentarzach 1 listopada. Dzień później nie ma już wolnego od pracy. Warto jednak znaleźć czas i przynajmniej kilka razy w roku zadbać o groby naszych bliskich zmarłych.

Sonda
Czy czujesz się bezpieczny na cmentarzu?
Groby znanych Polaków na Powązkach w Warszawie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki