Gen. prof. Elżbieta Zawacka Toruńską Legendą Stulecia. Sensacyjny triumf Radia Maryja

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska Gen. prof. Elżbieta Zawacka Toruńską Legendą Stulecia. Sensacyjny triumf Radia Maryja

Gen. prof. Elżbieta Zawacka Toruńską Legendą Stulecia. Sensacyjny triumf Radia Maryja

2020-12-16 11:44

Torunianie wybrali Toruńską Legendę oraz Wydarzenie Stulecia w plebiscytach zorganizowanych przez Komitet Organizacyjny z okazji jubileuszu powrotu Torunia do wolnej Polski. Przedstawiciele Urzędu Miasta Torunia podkreślają, że plebiscyt nie cieszył się dużym zainteresowaniem, a przyczyn upatrują w panującej pandemii koronawirusa. Zobaczcie wyniki na se.pl/torun

Torunianie wybrali Toruńską Legendę oraz Wydarzenie Stulecia! Sensacyjny triumf Radia Maryja

Plebiscyt został zorganizowany z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Urząd Miasta Torunia przyznaje bez ogródek, że organizatorzy odnotowali mniejsze niż w organizowanych wcześniej tego typu zabawach zainteresowanie głosowaniem, pomimo szerokiej promocji oraz nagłaśniania plebiscytów na stronach miejskich, za pomocą systemu SMS, w mediach i w serwisach społecznościowych.

- Być może udziałowi w plebiscycie nie sprzyjała sytuacja epidemiczna, która wymuszała skupienie przede wszystkim na rozwiązywaniu codziennych problemów. Tym większe podziękowania należą się tym 475 mieszkańcom, którzy oddali swoje głosy - czytamy na głównej stronie grodu Kopernika.

Gen. prof. Elżbieta Zawacka Toruńską Legendą Stulecia. Triumfuje też Radio Maryja

W plebiscycie na Toruńską Legendą Stulecia głosujący mieli do wyboru 32 nazwiska zasłużonych dla miasta osób. Spośród 128 prawidłowo oddanych głosów aż 40 padło na gen. prof. Elżbietę Zawacką, kurierkę Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyną cichociemną kobietę, profesor nauk humanistycznych specjalizującą się w historii najnowszej. Na drugim miejscu znalazła się społeczniczka, pedagog, pionierka pedagogiki specjalnej Wanda Szuman, zaś na trzecim podróżnik Tony Halik.

Zobacz też: Torunianin stworzył replikę legendarnego auta z kultowego serialu. Aktor spełnił jego marzenie [ZDJĘCIA]

- Wydarzenie stulecia torunianie wybierali spośród 35 propozycji. Na 347 ważnie oddanych głosów najwięcej, bo aż 249 smsów mieszkańcy wysłali głosując na powstanie Radia Maryja w 1991 r. Na drugim miejscu uplasowało się powołanie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w 1945 r., zaś na trzecim - wpisanie Zespołu Staromiejskiego Torunia na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 r - informuje Urząd Miasta Torunia.

Propozycje osób i wydarzeń biorących udział w plebiscycie wyłonili po szerokich konsultacjach członkowie Komitetu obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski w składzie: Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz - przewodniczący, Ewa Banaszczuk-Kisiel - Dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki, Zbigniew Derkowski - Dyrektor Wydziału Kultury, Mariola Soczyńska - Dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji, Anna Łukaszewska - Dyrektor Wydziału Edukacji, dr Michał Targowski - Towarzystwo Miłośników Torunia, prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow - Towarzystwo Miłośników Torunia, prof. dr hab. Krzysztof Mikulski - Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Bogdan Major - Przewodniczący Rady Miasta Torunia w latach 1994-2002.

Laureaci pierwszych miejsc otrzymają tablice pamiątkowe z informacją o zwycięstwie w plebiscycie.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Wywołuje skrajne emocje. Co wiesz o ojcu Tadeuszu Rydzyku?

Pytanie 1 z 10
Ojciec Rydzyk urodził się w:
Dramat Rydzyka. Wielka bieda. Nie ma co do garnka włożyć? Felieton wideo Adama Federa, odc. 168

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki