Młyn Wiedzy w Toruniu prezentuje niezwykła wystawę "Przytul Polskę" [ZDJĘCIA]

2020-01-26 8:49 Magdalena Witt-Ratowska

Kim jest heksa i brejdak, co to są kipy, bimba i oszczytko? Czy potrafimy bezbłędnie, w szybkim tempie poradzić sobie z łamańcami językowymi?Czy rozpoznamy smaki po zapachu? Jaką zupę wolimy na Wigilię - barszcz, grzybową, a może migdałową? Z czym kojarzy nam się Polska? Na te pytania możemy sobie odpowiedzieć na nowej wystawie czasowej "Przytul Polskę". Wystarczy wybrać się na szóste piętro Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

Jest też kącik kibica, quiz podłogowy, poduszki-przytulanki w kształcie Polski, galeria sztuki polskiej, kuchnia, przyroda, książki, muzyka, itp. Nie zabrakło i ważnych spraw, takich jak: postawa obywatelska, wspólnota czy konstytucja.

Autorkami wystawy są trzy mamy, które chciały w ten sposób przybliżyć Polskę swoim dzieciom. Jest ona skierowana do każdego, kto chce na poważnie, ale i z przymrużeniem oka, porozmawiać o współczesnej Polsce i Polsce swoich marzeń. Twórczynie wystawy kierują ją głównie do rodzin z dziećmi, aby pokazać jak ważna i potrzebna jest rozmowa o ojczyźnie od najmłodszych lat.

Mówi Małgorzata Żmijska, jedna z kuratorek:

CN Młyn Wiedzy prezentuje wystawę "Przytul Polskę"

Przy okazji - wspomniana na początku "heksa" to czarownica, a "kipy" to kieleckie określenie na... gile z nosa. Więcej znaczeń można poznać na miejscu, wystawa pozostanie w Toruniu do końca czerwca.

Na niższym piętrze mamy również nową wystawę czasową "Połącz się!" o sposobach komunikacji. Tu duże zainteresowanie wzbudza fragment samolotu z naziemną obsługą lotniczą. Teraz dobrą okazją do odwiedzenia Młyna Wiedzy są oczywiście ferie.