Ognisko ptasiej grypy w powiecie inowrocławskim! 30 tysięcy ptaków ZAGROŻONYCH

2021-01-14 16:03 km
Ptasia grypa w powiecie inowrocławskim. Wojewoda komentuje sytuację
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Ptasia grypa w powiecie inowrocławskim. Wojewoda komentuje sytuację / Zdjęcie poglądowe

Służby weterynaryjne stwierdziły w hodowli indyków na terenie powiatu inowrocławskiego ognisko ptasiej grypy. Te doniesienia potwierdziło biuro wojewody Mikołaja Bogdanowicza. To już drugie ognisko na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, wcześniej informowaliśmy o problemie w w powiecie grudziądzkim. Szczegóły na se.pl/torun.

Ptasia grypa w Kujawsko-Pomorskiem! Ognisko w powiecie inowrocławskim

O problemie w powiecie inowrocławskim słychać od środy (13.01.2021). Ognisko ptasiej grypy dotyczy ok. 30 000 ptaków. Komunikat w tej sprawie przekazało biuro prasowe wojewody Mikołaja Bogdanowicza. 

-  To już drugie ognisko na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Ptasia grypa w hodowli indyków w Powiecie Inowrocławskim została stwierdzona w środę. Od pierwszych chwil pracuje sztab kryzysowy, który powołałem w urzędzie wojewódzkim. Działają służby weterynaryjne - powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Przeczytaj także: Restauracja w Toruniu ma DOŚĆ obostrzeń! Otwierają lokal, pomimo zakazów

13 stycznia wydane zostało rozporządzenie, zgodnie z którym obszar w promieniu 3 km wokół miejsca wystąpienia grypy ptaków uznaje się za obszar zapowietrzony. Natomiast teren w promieniu 10 km to obszar zagrożony ptasią grypą. Na terenie zapowietrzonym m.in. właściciele drobiu muszą zadbać o to, aby nie był możliwy kontakt ptactwa z innym z sąsiednich gospodarstw lub z ptactwem dzikim.

- Obowiązkowe jest też stosowanie wskazanych środków bezpieczeństwa biologicznego - informuje w komunikacie biuro prasowe wojewody Bogdanowicza.

Ptasia grypa. Kolejny problem w Kujawsko-Pomorskiem

Ptasia grypa w powiecie grudziądzkim - taki komunikat przekazywaliśmy na lokalnym portalu 8 stycznia. Służby weterynaryjne, pierwszy raz od kilku lat, stwierdziły wystąpienie ptasiej grypy na terenie gospodarstwa w powiecie grudziądzkim. Podjęto decyzję o likwidacji 11 tys. indyków. Więcej na ten temat przeczytacie na naszym lokalnym portalu TUTAJ.

Ptasia grypa w kujawsko-pomorskiem