Ceny węgla w Toruniu. Sprawdziliśmy na składzie!

i

Autor: Piotr Lampkowski / Super Express Ceny węgla w Toruniu. Ile trzeba zapłacić?

Miasto chce pomóc

Preferencyjny zakup węgla w Toruniu będzie realizowany przez pośredników. Jakie ceny?

2022-11-12 8:18

Toruń chce pomóc mieszkańcom w dostępie do tańszego węgla. Preferencyjny zakup węgla będzie w grodzie Kopernika realizowany przez pośredników. Urząd Miasta poinformował m.in. o cenach i o warunkach. Prezydent Zaleski i wiceprezydent Fiderewicz wytłumaczyli, dlaczego zdecydowali się na konkretny tryb.

Choć jeszcze w październiku, rzeczniczka prezydenta przekonywała w rozmowie z dziennikarzem Radia ESKA Toruń, że miasto nie prowadzi dodatkowej dystrybucji bo nie ma takiej potrzeby, to sytuacja szybko się zmieniła. Na środowej konferencji prasowej poznaliśmy szczegóły. Przedstawiciele Urzędu Miasta Torunia przypominają w komunikacie, że zgodnie z ustawą z dnia 27 października 2022 o zakupie preferencyjnego paliwa stałego dla gospodarstw domowych, sprzedaż węgla spadła na miasto, do którego należy wybór sposobu dystrybucji opału. Nowe przepisy pozwalają na trzy możliwości uruchomienia zakupu tańszego węgla - bezpośrednio przez gminę, poprzez gminę sąsiednią, która wyrazi taki zamiar albo poprzez podmiot pośredniczący.

Preferencyjny zakup węgla w Toruniu będzie realizowany przez pośredników. Prezydent wyjaśnia

W dalszej części komunikatu UMT czytamy, że z uwagi na warunki i bazę, jakie posiada Toruń, władze miasta zdecydowały się na trzeci wariant z wyborem pośredniczącego podmiotu węglowego. - Rzecz sama w sobie ułożyła się w postępowaniu ustawowym dobrze, bo włączenie podmiotów zewnętrznych, które mają doświadczenie czasami nawet kilkudziesięcioletnie w dystrybucji paliw stałych, uprościło sprawę. W Toruniu jest 16 wyspecjalizowanych firm, które zajmują się dystrybucją paliw stałych. Mają potencjał, bazę, sprzęt i ludzi do tego, są naprawdę doświadczeni - powiedział na konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski, cytowany przez portal UMT.

- Zdecydowaliśmy się na taki tryb, żeby nie angażować środków publicznych. Gdybyśmy zgłosili gminę jako podmiot, który będzie sprzedawał na warunkach preferencyjnych węgiel, to byśmy musieli w budżecie dokonać stosownych zmian, żeby mieć pieniądze na zakup węgla - dodał zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz.

- Dokonamy oceny i jeden lub wszystkie trzy podmioty zawrą umowę z Polską Grupą Energetyczną Paliwa, która jest upoważniona do dysponowania zasobem paliw stałych w imieniu Skarbu Państwa. Stamtąd będą pobierały węgiel i stamtąd będą go do siebie transportowały na składy magazynowe - zaznaczył prezydent Zaleski.

Ceny węgla w Toruniu. Ile zapłacimy u pośredników?

Podmioty pośredniczące kupią węgiel za nie więcej niż 1500 zł brutto za tonę i sprzedadzą go w cenie nie wyższej niż 2200 zł brutto za tonę, uwzględniając przy tym koszty związane z transportem. Następnie, w celu zakupu węgla po preferencyjnej cenie mieszkańcy złożą odpowiedni wniosek - w jednym egzemplarzu, którego wzór określił ustawodawca. Po weryfikacji wniosku, w ciągu 14 dni miasto wyda zaświadczenie uprawniające do zakupu po preferencyjnej stawce. Z tym zaświadczeniem mieszkańcy udadzą się potem do podmiotu pośredniczącego. Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa aktywów państwowych ilość węgla dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wyniesie 1500 kg do 31 grudnia br. oraz 1500 kg od 1 stycznia do końca kwietnia 2023 r.

Preferencyjny zakup węgla w Toruniu, a wniosek o dodatek węglowy

Zakupu w preferencyjnej cenie będą mogły dokonać osoby uprawnione do dodatku węglowego - te które już go otrzymały (na chwilę obecną dodatek został wypłacony 2600 gospodarstwom domowym w Toruniu na łączną kwotę 7.000.200 zł), bądź osoby, którym dodatek został przyznany, ale środków na dzień dzisiejszy jeszcze nie otrzymały. Ponadto ustawodawca umożliwił złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia dla osób, które nie są uprawnione do dodatku węglowego, ale w przypadku takich osób kryterium weryfikującym jest wpisanie posiadanego źródła spalania paliw w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

- Maksymalny pułap zainteresowania węglem w Toruniu wstępnie szacujemy na 6000 gospodarstw domowych (wniosków o dodatek węglowy było w Toruniu 5750 - przyp. red. UMT). Mnożąc przez 3 tony daje to nam około 18 tysięcy ton potrzebnych dla naszych mieszkańców. Ale to jest oczywiście teoria, bo jaka będzie praktyka, jaki jest stan zainteresowania zakupem węgla, dopiero się okaże - podkreślił prezydent Michał Zaleski.

- Obecnie trwa jeszcze szacowanie zapotrzebowania na węgiel po preferencyjnych cenach. Deklaracje przyjmowane są do godz. 15.00 dnia 10 listopada 2022 r. To wstępne działanie pozwoli określić potrzeby gospodarstw domowych i odpowiednio zaplanować jego dystrybucję na terenie miasta. Do godzin porannych 9 listopada 2022 r. zgłosiło się 453 mieszkańców Torunia (284 osoby złożyły deklaracje przez internet, a 169 w Wydziale Środowiska i Ekologii). Z kolei od poniedziałku 14 listopada 2022 r. ruszy przyjmowanie wniosków mieszkańców o wydanie właściwego zaświadczenia umożliwiającego preferencyjny zakup węgla - czytamy w końcówce komunikatu na stronie UMT.

Spodobał ci się materiał? Obserwuj nas na Facebooku!