Profesor Wojciech Polak stracił posadę na UMK i wywołał burzę w sieci. "Czuję niesmak"

2020-09-16 17:48 Konrad Marzec
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Autor: ESKA INFO Toruń Profesor Wojciech Polak stracił posadę na UMK. "Czuję niesmak"

Profesor Wojciech Polak to jeden z najbardziej rozpoznawalnych naukowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Właśnie przestał być kierownikiem Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. - Czuję niesmak, że w ten sposób postępuje się z pracownikami - powiedział w rozmowie z "Nowościami".

Profesor Wojciech Polak to specjalista od nauk humanistycznych. Jego zajęcia cieszyły się swego czasu ogromną popularnością na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych (po reformie Wydział  Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK). W poniedziałek (14 września) naukowiec zamieścił na Facebooku wpis, który wywołał burzę nie tylko w środowisku akademickim. Jego treść publikujemy poniżej w całości.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. UMK podjął ważną decyzję ws. zimowego semestru

- Kolejna akcja na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK w Toruniu w celu "wykończenia" prof. Wojciecha Polaka. Jest on obecnie kierownikiem Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W celu wyrzucenia go z tej funkcji przemianowano ją na Katedrę Bezpieczeństwa Narodowego. Zrobiono to w najgłębszej tajemnicy - decyzja Rektora zapadła 9 września 2020 r., prof. Wojciech Polak dowiedział się o sprawie dzisiaj, tzn. 14 września. Nikt go wcześniej o niczym nie poinformował. Zmiana nazwy wchodzi w życie od 1 października, do tego czasu mianowany zostanie nowy kierownik Katedry o zmienionej nazwie. W ten sposób, poprzez zmianę nazwy prof. Wojciech Polak zostanie pozbawiony kierownictwa Katedry. Mistrzowskie metody godne "najwyższego podziwu" - pisze profesor Wojciech Polak.

Jak zdradził w rozmowie z "Nowościami", o tym, że został pozbawiony kierowniczego stanowiska dowiedział się przez... maila. 

- Czuję niesmak, że w ten sposób postępuje się z pracownikami. Pracuje na wydziale politologii od roku 2004 i byłem kierownikiem zakładu, potem byłem kierownikiem Katedry konfliktów politycznych i Katedry bezpieczeństwa wewnętrznego. Mogę snuć tylko rozważania na temat upadku obyczajów akademickich - powiedział prof. Polak, cytowany przez portal "Nowości".

Profesor Wojciech Polak znany jest ze swoich prawicowych poglądów. Bronił m.in. profesora Aleksandra Nalaskowskiego, który swoim felietonem w magazynie "w Sieci" wywołał swego czasu potężną burzę. Teraz internet jest poruszony decyzją dotyczącą naukowca. Pod jego postem z poniedziałku widać mnóstwo głosów poparcia. 

Wojciech Polak stracił posadę. Co dalej z katedrą?

- 31 sierpnia profesorowi Wojciechowi Polakowi skończyła się kadencja kierownika Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 1 października katedra zmienia nazwę na Katedrę Bezpieczeństwa Narodowego i najprawdopodobniej pokieruje nią prof. Zdzisław Polcikiewicz, który jest specjalistą w tej dziedzinie - tłumaczy "Nowościom" prof. Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK w Toruniu.

Rektor uczelni, prof. Andrzej Sokala nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie. 

Uniwersytet Rzeszowski w dobie pandemii

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.