Ognisty pokaz był jednym z najciekawszych w 2018. Co wygra podczas 11. Bella Skyway Festival w Toruniu?

i

Autor: Róża Koźlikowska - @FotRose Ognisty pokaz był jednym z najciekawszych w 2018. Co "wygra" podczas 11. Bella Skyway Festival w Toruniu?

Rusza 11. Bella Skyway Festival w Toruniu. Zobaczcie listę atrakcji z opisami! [MAPA]

2019-08-20 11:02

Jedenasta edycja Bella Skyway Festival w Toruniu jak co roku przyciągnie do grodu Kopernika wielu turystów. Również mieszkańcy chętnie korzystają z atrakcji, które przygotowali organizatorzy. Mamy dla was szczegółowy harmonogram! Zobaczcie na warto się wybrać w pierwszej kolejności!

Przed wyruszeniem na 11. Bella Skyway Festival w Toruniu - warto wcześniej nakreślić sobie przynajmniej wstępny plan. Mamy nadzieję, że pomoże wam w tym zestawienie, przygotowane przez przedstawicieli Urzędu Miasta Torunia. W tym roku ciekawie wygląda co najmniej kilka atrakcji. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym materiałem dotyczącym organizacji ruchu oraz komunikacji miejskiej.

Bella Skyway Festival 2019 w Toruniu - lista atrakcji z opisami

1.Devotion - Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus, Polska
Rynek Staromiejski . Bilety w kasach: 20 zł, dzieci do 7 lat - gratis
Zachwycający seans w formacie 360 stopni, prezentowany w nowoczesnym, sferycznym namiocie projekcyjnym Polidomes International  z kopułą o łącznej powierzchni 280 m2 i niemal 10 m wysokości.

Bilety TUTAJ.

W internetowej przedsprzedaży w serwisie bilety24.pl cena biletu wynosi 18 zł. Wstęp gratis dla dzieci do lat 7 w każdym przypadku. Internetowa przedsprzedaż kończy się w dniu 19 sierpnia 2019 roku.
 
Pokazy odbywać się będą w godzinach trwania festiwalu, czyli codziennie od 20:30 do 24:00. Spektakl będzie trwał około 7 minut. Uwaga! Niewielki odsetek osób może doznawać ataków epilepsji na skutek oddziaływania pewnych efektów wizualnych, w tym takich jak migające światła czy kompozycje obrazów. Osoby cierpiące na epilepsję wchodzą na teren instalacji na własną odpowiedzialność.

2. Les Footballeurs  - Remi Brun, Francja
Ruiny Podominikańskie
Świetlna instalacja rejestruje potężny ruch dwóch piłkarzy: napastnika, który uderza piłkę i bramkarza, który próbuję ją złapać. Rzeźby stworzone są w skali 1:1, co pozwala wzbudzić w ruchu wrażenie wielkiej siły i dynamiki.

3. Loopy Lou - Remi Brun, Francja
 Ruiny Podominikańskie
Instalacja dedykowana córce artysty, Louise, której ruchy zostały zarejestrowane, gdy bawiła się w wieku 8 lat. Subtelna kombinacja okrągłych kształtów, pętli, przechodzących przez metalowe łuki i niebieskie diody LED, dzięki którym powstaje rzeźba, ożywająca we wszystkich kierunkach.

4. Sequence - Steve Nash, Larovsky, Vj Pillow, Polska
Urząd Marszałkowski
„Kiedy muzyka osiąga najszlachetniejszą moc, staje się kształtem w przestrzeni” - to przewodnia myśl instalacji audio-wizualnej przygotowanej przez Steve Nash’a (współpraca wizualna Larovsky i Vj Pillow). Obraz wynika tu z muzyki i w pełni ją odzwierciedla. Całość wykonana jest przy użyciu oprogramowania Notch, pozwalającego na tworzenie wizualizacji w czasie rzeczywistym.

5. Opowiedz innym, jak to wygląda - mock nock (Malejka), Polska
Plac  za CKK Jordanki
Drzewa gatunku Finem Mundi były unikatowym elementem flory leżących na antypodach Wysp Krawędziowych. W skutek katastrofy jeden z atoli zapadł się w oceanie. Tamtejsze rośliny spotkała wyjątkowa zagłada. Prezentujemy makietę tego wyjątkowego w historii botaniki i geologii wydarzenia.

6. Geodrzewa - Michał Kardas, Polska
ul. Wały gen. Sikorskiego
Geodrzewa to trzy niezwykłe rośliny, które posiadają ogromne i świecące kolce. Swoją obecnością tworzą swoisty mikrosystem. Jest to świat, gdzie prostota geometrii i rytmu łączy się z nieregularnym światem roślin. Geodrzewa różnią się od zwykłych drzew tym, że komunikują się między sobą niezależnie, zmieniając odcień i natężenie światła kolców i wydając przy tym odgłos bębna.

7. Chinatown - Waterconcept, Art4Media, Polska
ul. Gregorkiewicza
Z Torunia do Gulin w Chinach jest dokładnie 7907 km, ale na sześć dni prawdziwą atmosferę chińskiego miasta można poczuć na festiwalu! Tradycyjne chińskie lampiony, świetliste kwiaty lotosu, ogród Bonsai oraz azjatycka strefa gastronomiczna. Podróż po czterech barwnych strefach tematycznych rozpoczyna się przejściem przez Chińską Bramę wzbogaconą o projekcję 3D z orientalnymi motywami. Uwaga! Wejście do instalacji od strony ul. Wały gen Sikorskiego i ul. Przy Kaszowniku.

8. Symbioza - Bodigi, Polska
ul. Dąbrowskiego
Założeniem instalacji jest pokazanie rozwoju komunikacji miejskiej jako integralnego elementu funkcjonowania miasta oraz wspaniałej i pięknej koegzystencji rodzaju ludzkiego ze światem i kierunku, w jakim może ona zmierzać. Projekcja zrealizowana ramach projektu "Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT-City II".

9. Loom - Pedro & Chloe, Portugalia
eNeRDe, ul. Browarna
Multimedialna instalacja site-specific, w której autorzy zajmują się badaniem światła i przestrzeni. W ich pracy eksploracja ludzkiej percepcji w zakresie tych dwóch elementów jest analizą środowiska, w którym zainstalowany element zmienia się w narrację. Ta angażuje zarówno naturę, jak i ludzkie pragnienie kontrolowania chaosu.

10. Szekspir. Projekcje - Teatr Baj Pomorski, Polska
Teatr Baj Pomorski
William Szekspir do dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych dramaturgów na świecie. Pozostawił po sobie łącznie 38 sztuk teatralnych, 154 sonety i wiele innych utworów. W Toruniu powstaje druga w Polsce scena szekspirowska. W związku z jej budową na festiwalu zagościł mapping 3D poświęcony angielskiemu pisarzowi!

11. Last Parade - Alexander Reichstein, Finlandia
Fosa Zamkowa
Wideo-instalacja, która tworzy rezerwat przyrody wypełniony rzadkimi zwierzętami i ptakami, gdzie cienie zagrożonych i narażonych na wyginięcie gatunków wędrują nieustannie wzdłuż toruńskich murów zamkowych. Zwierzęta chodzą parami, tak jak podczas marszu w kierunku Arki Noego, jednak tym razem powoli zanikają, jako że ich ostatni marsz się kończy.

12. Quietly speaking colors - Kotryna Calkaite, Litwa
ul. Ciasna
Większość wspomnień ma kolory. Instalacja jest pamiątkowym obrazem ojca autorki, zawierającym całą gamę doświadczeń, spostrzeżeń, wyuczonych rzeczy, momentów spokoju i szczęścia, chwil wsłuchania się w otoczenie, w osoby obok ciebie, jak i w samego siebie. To droga do kwintesencji istoty, do wewnętrznego dziecka, do pierwszego związku – związku z twoimi twórcami.

13. Retush - Studenci WSP UMK, Polska
Pałac Dąmbskich, ul. Łazienna
Projekcja zrealizowana przez grupę 15 osób – studentów z Zakładu Plastyki Intermedialnej WSP UMK. Animacje są autorskimi wypowiedziami, w większości skupiającymi się na "zabawie" formą plastyczną. Nie brakuje jednak bardziej zaangażowanych, czy też lekko krytycznych akcentów.

14. Świetlny Spektakl Specjala - Top-Art, Polska
Skwer Oficerskiej Marynarki Wojennej
Świetlny pokaz na skwerze przed Bramą Klasztorną zabierze widzów w podróż po Północy, tajemniczej krainie pełnej nieokiełznanych żywiołów, nieskrępowanej wyobraźni i unikalnej symboliki Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur. Pokaże nam też sam Toruń w nieznanym do tej pory świetle. Uwaga! Projekcja nieprzeznaczona dla widzów małoletnich.

15. Rainbow Connection - Yun, Singapur
Hotel Bulwar
Ekspozycja modułów solarnych przetworzonych do formy ruchomej, pryzmatycznej projekcji na ziemi. Połączone moduły tworzą płótno światła, które eksploruje fantastyczne i zjawiskowe krajobrazy głębokiego morza, lasu czy chmur. Świetlne moduły wykonane są z upcyklingowanych pojemników przez lokalne społeczności.

16. Światło Wisły - Łukasz „Bandzi” Błażewicz i Iwona Czarnata (VES), Polska
Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego
Po raz pierwszy w historii festiwalu miejscem instalacji będzie toruński most drogowy. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu, dynamicznie zmieniającemu się oświetleniu, podkreślone zostaną architektoniczne detale jego konstrukcji.  Uwaga! Instalację najlepiej oglądać z Bulwaru Filadelfijskiego na wysokości Skweru Oficerskiej Marynarki Wojennej.

17. Wrota - Kasper Hein, Polska
ul. Pod Krzywą Wieżą
Jednym z pierwszych doniesień o teleportacji jest 4000-letni mit austronezyjskiego ludu Cham o Lady Po Nagar, chłopce z rejonów gór Dai An. Bohaterka opuściła rodzinne strony i udała się do Chin, gdzie poślubiła syna cesarza. Gdy mąż zakazał jej odwiedzać rodzinę, kobieta zniknęła i nagle pojawiła się w Nha Trang w Wietnamie. Tam pomagała potrzebującym i założyła państwo Champ. „Wrota” to obiekt poświęcony symbolice przejścia, które pomogło bogini Yan Po Nagar wyswobodzić się spod władzy złego męża, aby móc nieść dobro innym.

18. Drzewa Świata - Maciej Bowszys, Polska
Alpinarium przy ul. Kopernika
Podróże od wieków stanowiły wielką wartość. Podróżowaliśmy, lecz w pewnym momencie (jakby to powiedzieć...) zabrakło nam miejsca. Zdecydowaliśmy wybrać się dalej. Na księżyc. Spróbowaliśmy. Udało się. Niedawno postawiliśmy sobie nowy cel: zdobyć Marsa. Ale, czy to nie za daleko? Dla NASA - nie. Dla nas - raczej tak. Czy to źle? Rozejrzyj się, zastanów... Podróże są bardzo ważne w życiu człowieka. Nie tylko te dalekie.

19. Sąd Ostateczny - Tomasz Wlaźlak, Andrzej Rutkowski, Polska
Collegium Maximum
Interaktywny mapping na fasadzie budynku - cyfrowa interpretacja motywu Sądu Ostatecznego. W tej wersji każdy z widzów może stać się współautorem instalacji. Praca zachęca do interakcji poprzez dołączone do niej joysticki. Oparta została o mechanikę klasycznych gier wideo, przede wszystkim kultowego PONG-a. Do graczy należy wybór, po której stronie staną, czy przejmą kontrolę nad uzbrojonym w miecz aniołem czy nad rozgrzanym do czerwoności diabłem.

20. Multimedialne pokazy: Czy jesteśmy tu sami? - CN Młyn Wiedzy, Polska
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - 22.08.2019, 21:30, 22:00, 22:30
 Widowiskowa podróż po najodleglejszych zakątkach naszej galaktyki . Uczestnicy mają wyjątkową okazję zobaczyć, na największym ekranie w Toruniu (blisko 800 m kw.), filmową opowieść o naszym Układzie Słonecznym. Podróż rozpocznie się sprzed budynku centrum nauki, a zakończy spektakularnym pokazem laserowym, połączonym z pirotechnicznym show.

Poniżej znajdziecie szczegółową mapę. Numery są zgodne z powyższymi opisami.

Bella Skyway Festival 2019 w Toruniu.  Mapa atrakcji

i

Autor: Urząd Miasta Torunia Bella Skyway Festival 2019 w Toruniu. Mapa atrakcji

Więcej informacji - w tym dokładne mapy zmian organizacji ruchu oraz lokalizacje parkingów znajdziecie TUTAJ.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki